Mit mond az orvos az 1-es típusú cukorbetegnek?

A napi többszöri inzulin-injekció, illetve a rendszeres kontrollvizsgálatok miatt az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő életét végigkíséri saját gyógykezelése. Hogyan készítse fel erre betegét a háziorvos?

A cukorbetegség a világ leggyakoribb anyagcsere-betegsége. Két nagy típusából az első számúra az inzulin hiánya jellemző, amelynek oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteiben az inzulintermelő béta-sejtek pusztulása. Maga az immunrendszer pusztítja el őket valamiféle - még nem teljesen ismert - zavar miatt, ezért a cukorbetegség ezen válfaja autoimmun betegségnek tekinthető. A kialakult inzulinhiány miatt a sejtek nem képesek felszívni a vér szőlőcukor-tartalmát, „éhezni” kezdenek, pótlásukról rendszeresen a betegnek kell gondoskodnia. Háziorvost kérdeztünk, milyen hasznos tanácsokat adhat a páciensének ilyen esetben.

Nehéz rendszeressé tenni a vizsgálatokat

„A magas vércukorszint számos szövődménnyel jár, a helyes kezelés mellett ezért kiemelten fontos a rendszeres kontroll is, a betegeket legalább háromhavonta visszahívják ellenőrzésre” – mondta el dr. Kocsis Erika háziorvos szakorvos-jelölt. Elsősorban a laborvizsgálatok során derülhet fény arra, hogy a vércukorérték meghaladja az egészséges mértéket, ekkor további vizsgálatok szükségesek. Amennyiben éhgyomorral ismételten 7,0 mmol/l vagy magasabb, és/vagy a cukorterhelés során a 120 perccel későbbi érték 11,1 mmol/l vagy magasabb, úgy bizonyítottan cukorbeteg a páciens.

Becslések szerint Magyarországon jelenleg 50 ezer ember él 1-es típusú cukorbetegséggel. A tünetekről bővebben itt olvashat! A háziorvos kiemelte: az 1-es típusú cukorbetegség esetén nincs inzulintermelés, így az a szervezetben állandó pótlásra szorul. Ha a glukóz felhalmozódik a véráramban, kialakul a hiperglikémia, ami először fáradtságban, szomjúságérzetben, acetonos leheletben mutatkozik meg, kezeletlenül azonban a beteg kómába eshet, vagy akár meg is halhat. Hogy normálisan működjön a szervezetük, az 1-es típusú cukorbetegeknek naponta többször inzulin-injekciót kell beadni saját magának. A kezelés innentől végigkíséri majd a mindennapjait, ezért nagyon fontos, hogy az orvos kellő időt szánjon a tájékoztatásra.

Egy cukorbetegségben szenvedőnek rendszeres kontrollvizsgálatokra kell járnia

„Fontos, hogy a beteggel megfelelő körülmények között tudjunk beszélni, nem a folyosón, hanem bent a rendelőben. Időt kell szánni rá, hogy kitérjünk a betegség lehetséges következményeire, és az állandó kezelés fontosságára egyaránt” – emelte ki Kocsis Erika. A háziorvos szerint elsősorban a ritkán betegeskedőknek okoz nagy megterhelést, hogy állapotukat ezután állandóan követni kell, a rendszeres orvoslátogatást sokan nehezen tudják beilleszteni az életvitelükbe.

Ráadásul a diabetológia szakrendelésen túl számos egyéb szűrővizsgálaton is részt kell venni a páciensnek – például szemészeti és kardiológiai vizsgálat, illetve idővel ideggyógyászat – hogy ott felmérhessék szervezetük általános állapotát a magas cukorszint miatt. A rendszeres kontrollvizsgálatok során az orvos is képet kaphat arról, hogy milyen a betegnél a compliance, magyarán mennyire tartja be a diétát, végez-e rendszeres testmozgást. Ebből a szempontból igen széles a paletta, sok beteg állandó inzulinrezisztenciát mutat annak ellenére, hogy szigorúan betartja az orvos által előírtakat, ők a tartósan magas vércukorszint miatt veszélyeztetettek a szövődményekre.

Alapvetően mindkét cukorbetegséggel élők csökkent immunitásúak, ezért javasolni kell számukra az időszakos védőoltások felvételét is.

A cikksorozat korábbi anyagai:

Magas vérnyomás: mit mond az orvos a betegnek?

Mit mondjon az orvos annak, aki rákos?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra