A gyomorégés daganatra is utalhat

Ha valaki három héten keresztül, vagy még tovább szenved gyomorégéstől, esetleg állandóan savlekötő tablettáktól reméli az enyhülést, az súlyosabb betegségekre, például nyelőcső- vagy gyomorrákra is utalhat.

A fájdalom és a kellemetlen tünetek mindenképpen odafigyelést igényelnek, ezért érdemes orvoshoz fordulni ezekkel, különösen, ha hosszabb ideig is szenvedünk tőlük – javasolja, egy új brit kampány. A kampánnyal összefüggő felmérésből kiderült, hogy csak minden második ember kér orvosi segítséget, ha elhúzódó gyomorégéstől szenved.

A gyomorégés és savas felböfögés heti rendszerességű meglétekor a diagnózis rendszerint egyértelműen megállapítható. További vizsgálatokat egyéb betegségek kizárására végeznek, ekkor szükséges a nyelőcsőtükrözés (endoszkópia). Részletekért kattintson! Brit népegészségügyi statisztikák szerint Angliában évente közel 13 000 új nyelőcső- és gyomorrákos esetet diagnosztizálnak, és nagyjából 10 000-en bele is halnak a betegségbe. Ezzel a nyelőcső- és gyomorrák a férfiak körében a negyedik, a nők körében pedig az ötödik leggyakoribb halálok. A betegség rizikóját növeli a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás, az elhízás, a rendszeres alkoholfogyasztás. A betegek nagy része ötven éven felüli.

A nyelőcső-, illetve a gyomorrák korai diagnózisa létfontosságú lehet, mert minél előbb találják meg a daganatot, annál jobbak a gyógyulási esélyek. A kutatások szerint a korai szakaszban felfedezett daganatok esetében az öt éves túlélési arány 67 százalék, míg a végső szakaszban diagnosztizált betegeknél ez az arány mindössze három százalék. A felmérésból az is kiderült, hogy a megkérdezettek 59 százaléka nem tudta, hogy a gyomorégés is lehet a daganatos betegségek tünete.

Ha valaki három héten keresztül szenved gyomorégéstől, az súlyosabb betegségekre, például gyomorrákra is utalhat

A Be Clear on Cancer elnevezésű kampány arra is igyekszik felhívni az emberek figyelmét arra, hogy a nyelési nehézségek is utalhatnak daganatos betegségre. A korábban már említett felmérésből kiderült, hogy ezzel csak a válaszadók 13 százaléka volt tisztában.

A gyomorégés, illetve a refluxbetegség lényege, hogy különböző okok miatt a gyomorsav visszacsorog a nyelőcsőbe, és felmarja azt, jellegzetes, igen kellemetlen, égető fájdalmat okozva. Amennyiben a gyomorégés gyakran előfordul, a nyelőcső belső felülete felmaródhat, ami nyelési nehézségeket okozhat, és egy idő után súlyos problémákhoz vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Szakadozik a felhőzet, egyre kevesebb helyen eshet. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet élénk széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra