Áttétes vastag- és végbélrák: van remény a gyógyulásra (2)

Új gyógyszerfejlesztések növelhetik az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedésben szenvedők túlélési esélyeit.

Kolorektális rákok: előfordulás, tünetek

A vastag- és végbéldaganatok (összefoglaló nevükön kolorektális rákok) világszerte súlyos problémát jelentenek. A tüdőrák után ez a második leggyakoribb rákos megbetegedés: a statisztikák szerint Magyarországon évi 7500-8000 új beteget regisztrálnak, és mintegy 5000 ember halálát okozza; előfordulása egyre gyakoribb.

A kolorektális rákok kialakulásának pontos okai egyelőre nem ismertek, azonban jelentős kockázati tényezőiről viszonylag sokat tud az orvostudomány. Ide tartoznak a tápcsatorna különböző betegségei, illetve a vastagbél krónikus betegségei: a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) és a Crohn-betegség.

A bélrendszert érő káros hatások idővel összegződhetnek, így az életkorral is nő az ilyen típusú rákok előfordulási esélye. A vastag- és végbélrákok többsége úgynevezett polipokból fejlődik - a polipok önmagukban nem jelentenek rosszindulatú elváltozást, de rákmegelőző állapotnak tekinthetők. Mindezek nyomán a szakemberek felhívják a figyelmet az emésztőrendszer bármilyen gyulladásos problémájának mielőbbi kezelésére, illetve a helyes táplálkozásra.

A korai stádiumban felfedezett vastagbélrákok esetében teljes gyógyulás is elérhető

A korai stádiumban felfedezett vastagbélrákok esetében teljes gyógyulás is elérhető A betegség kezdetben nem okoz tüneteket, később pedig változatos szimptómái jelentkezhetnek, attól függően, hogy a daganat a bél mely pontján alakult ki. A leggyakoribb korai tünetek közé a székletürítési ritmus megváltozása (hasmenés és székrekedés), és a véres vagy nyálkás széklet tartozik. E tünetekkel - akárcsak bizonytalan eredetű hasi fájdalmakkal - orvoshoz kell fordulni, mert lehetnek ugyan enyhébb, jóindulatú elváltozások következményei, de ha rosszindulatú daganat okozza őket, a korai diagnózis életmentő lehet. A vastag- és végbélrák legpontosabb szűrő módszere a vastagbéltükrözés (kolonoszkópia), amely módot ad a vastagbél működés közbeni vizsgálatára és szövettani mintavételre (biopszia), sőt nagyobb szövetdarabok, teljes polipok eltávolítására (polipektómia) is.

Kezelés

A korai stádiumban felfedezett vastagbélrákok esetében műtéttel (a daganat, illetve az érintett bélszakasz sebészi eltávolításával) teljes gyógyulás is elérhető. A betegség stádiumától, kiterjedtségétől függően a műtét helyett vagy annak kiegészítéseképpen egyes esetekben egyéb kezeléseket alkalmaznak: kemoterápiát, sugárkezelést (elsősorban a végbélrák kezelésében) és célzott biológiai terápiát.

Mivel a betegek különbözőképpen reagálnak a terápiára, az orvoslás számára a lehető legszélesebb eszköztárnak kell rendelkezésre állnia a betegek kezelésére. Terápiás szempontból ezért ígéretes fejlemény, hogy számos országban már támogatással elérhetők olyan rákellenes készítmények , amelyek kifejezetten nehezen kezelhető, áttétes vastag-és végbéldaganatos betegek kilátásait javítják. E gyógyszerek azért kiemelten fontosak, mert alkalmazásuk további esélyt jelent a betegeknek a túlélésre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra