Az oszteoszarkóma tünetei

Az oszteoszarkóma a leggyakoribb csontot termelő csontszarkóma. Az elváltozás az esetek 90 százalékában nagy malignitású, azaz abszolút rosszindulatú.

Az elváltozás elég ritka. Magyarországon egymillió lakosra egy évben 1,5 új eset jut, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hazai orvosok évi 15 új esettel számolhatnak. A betegség fiatal korban, tizenéveseknél jelentkezik: a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikájának csonttumor regisztere szerint érintettjeinek átlagéletkora 18-19 év. A nemek érintettsége között nincs érdemi különbség, ugyanannyi nő lehet beteg, mint férfi.

Állandó fájdalom jelzi

Az oszteoszarkómának nem ismert a konkrét kiváltó oka, azt ugyanakkor tudjuk, hogy korábban egy olyan kémiai ágens okozott ilyen betegséget, amellyel az órák felszínét festették, hogy azok foszforeszkáljanak. Ez azonban inkább irodalmi érdekesség, ma már nem fordul elő.

Az oszteoszarkóma gyakran sportolás közben jelentkezik

Az oszteoszarkóma gyakran sportolás közben jelentkezik

Az oszteoszarkóma után a kondroszarkóma a második leggyakoribb csontszarkóma. Ez a csontból kiinduló rosszindulatú daganat a csontoknak az úgynevezett mesenchymalis őssejtjeiből alakul ki, méghozzá úgy, hogy azok kóros burjánzásuk közben porc irányába differenciálódnak. Részletek!

A betegség fő tünete a fájdalom és a duzzanat, amelynek jelentkezését alapvetően sporteseményekkel szoktak összefüggésbe hozni, lévén rendszerint aktív életet élő fiatalokról van szó. Általában azt gondolják, hogy érintettje csak megsértette a térdét vagy végtagját. A gyanú akkor kezd erősödni, amikor a tünetek nem múlnak, egy-két hét után is fönnállnak, sőt rosszabbodnak.

Az oszteoszarkóma sebészi eltávolítására kimetszésére minden esetben szükség van. A betegség ezt követő terápiáját eleve meghatározza az, hogy radioterápiára nem, kemoterápiára viszont érzékeny: utóbbi Magyarországon már a 80-as évek óta elérhető, hatására a daganatsejtek 90 százaléka az esetek 60 százalékában elpusztul. Emiatt a sebészek ma már bátrabbak, régóta végtagmegőrző műtétre törekednek: amputációra ma már csak az esetek 15-20 százalékában van szükség. A legtöbb esetben csak magát a daganatot távolítják el, a defektust pedig protézissel vagy csontbankból származó csonttal pótolják. Már műtét előtt is kap a beteg kemoterápiát, amit fél vagy háromnegyed évig tovább kell folytatni a műtét után. A nagy malignitású oszteoszarkómánál az 5 éves daganatmentes túlélési esély körülbelül 65 százalék.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra