Az iMET egy távkonzíliumi lehetőség, amely életeket menthet: a májáttétes betegeknél, ha nem lehetséges a daganatokat műtétileg eltávolítani, az ötéves túlélési esély jelenleg 5 százalék, de ha sikerül eltávolítani a daganatot, az ötéves túlélési esély akár tízszeresére - 50 százalékra- is nőhet. Az eljárás nagyon sok beteget érinthet Magyarországon, hiszen évente 5000 ember hal meg vastagbélrákban és az alkalmazás más daganatok májáttétei esetében is hasznos lehet.
Az iMET applikáció abban segít, hogy egy májáttétről minél hamarabb kiderüljön, hogy műthető, vagy sem, a rendszerhez a betegek orvosai és a kiválasztott sebészeti centrumok férhetnek hozzá. Az eljárás lényege, hogy ha valakinél az országban bárhol diagnosztizálnak vastagbélrák -máj áttétet, minden esetben lehetőség legyen rá, hogymájsebészetben jártas specialisták döntsenek arról, hogy lehetséges-e a daganat műtéti eltávolítása.
Az applikáció segítségével:
- a háziorvos felviszi a beteg CT felvételét a rendszerbe,
- erről párhuzamosan értesítést kap 7 hazai kiemelt centrum,
- a speciális szaktudású sebészek véleményezik,
- valamennyi helyről visszaküldik a szakvéleményt a rendszerbe,
- a kezelőorvos gyorsan dönthet a műthetőségről,
- a megfelelő sebészi centrumba utalhatja a beteget vagy elkezdheti a gyógyszeres kezelést.
Az applikáció megjelenése előtt a májáttétes beteg személyesen vett részt az ország különböző pontjain elhelyezkedő konzultációkon, az utazás nemcsak megterhelő volt számára, de óriási időveszteséget is okozott, ami jelentősen csökkentette a túlélési esélyét. Az új fejlesztésnek köszönhetően a beteg és a kezelőorvosa akár néhány órán belül találhat megfelelő sebészt az ország bármely területéről, a segítségével az is elkerülhető, hogy a beteg a földrajzi tartózkodásából adódóan ne kapjon megfelelő műtéti kezelést, alkalmazásával nem fordulhat elő, hogy egy műthető beteget nem műtenek meg, és ezzel elveszíti esélyét a gyógyulásra.
Az iMET a sebészi távkonzultáción kívül molekuláris diagnosztikai konzultációt is kínál. Amennyiben a sebészek úgy ítélik meg, hogy a májáttét jelenleg nem műthető, de látnak esélyt a daganat zsugorítására, a legfontosabb teendő a legmegfelelőbb, célzott, személyre szabott kezelés kiválasztása.
Dr. Peták István kiemelte: „Számunkra nagyon fontos, hogy a molekuláris diagnosztikai vizsgálatoknak terápiás konzekvenciája is legyen, hogy a betegek konkrét esélyt kapjanak a gyógyulásra. Missziónknak tartjuk olyan alkalmazások fejlesztését, amelyeket ingyen bocsátunk a betegek és az orvosok rendelkezésére, azt szeretnénk, hogy a betegek komplex onkológiai ellátásában integrálódjon a molekuláris és a képalkotó diagnosztika .”