Elszívja az energiát adó cukrot a sejtektől a rák

A cukor a sejtek legfontosabb energiaforrása, amennyiben annak mennyisége megcsappan, az anyagcsere az oxidatív foszforiláció helyett a kevésbé hatékony glikolízis irányába tolódik el. Emiatt nem jöhet létre a tumorellenes reakció.

A Washington Egyetem (St. Louis, Egyesült Államok) munkatársai felfedezték, hogy a daganatsejtek gyakorlatilag elveszik a védekezésben kulcsfontosságú T-sejtek elől az anyagcserében kiemelten fontos cukrot.

A daganatos betegeknél jellemzően sérül az immunrendszer működése, így az immunsejtek nem képesek elpusztítani a tumort. A júniusi számában megjelent tanulmány szerint a jelenség egyik kulcsa az anyagcserében kiemelten fontos cukor lehet, ugyanis az attól megfosztott immunsejtek abbahagyják a gamma interferon nevű gyulladásos jelviteli anyag termelését, így nem jön létre a tumorellenes reakció.

Erika Pearce és munkatársai kísérletes körülmények között demonstrálták a T-sejtek anyagcseréjét, olyan körülmények között, amikor azoknak szaporodniuk kellene. Normál esetben a gyors osztódások akkor zajlanak le, amikor a sejtek valamely fertőző ágens, vagy tumor ellenében aktiválódnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ismert, hogy az aerob glikolízis alapvető ebben a szaporodási folyamatban, azonban a mostani vizsgálat megállapította, hogy az oxidatív foszforiláció szintúgy támogatja az osztódást. Azonban a problémát az ebben a folyamatban alapvető GAPDH támogatja, mely sajnálatosan gátolja a gamma interferon képződését. Vagyis az egyébként igen falánk tumorsejtek gyakorlatilag kiéheztetik a T-sejteket , emiatt az immunválasz elmarad.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.