Hererák: egy új teszttel kimutatható

Egy teszt segítségével lehetséges azonosítani azokat a hererákos betegeket, akiknél a legnagyobb az esély a rák kiújulására.

Csupán három tényező azonosítására van szükség a hererák egyik leggyakoribb fajtában, a nem seminoma típusú csírasejtes heredaganatban ahhoz, hogy megállapítható legyen a rák kiújulásának valószínűsége – még azokban az esetekben is, amelyekben a tumor elterjedése nincs bizonyítva, számolt be a Clinical Cancer Research-ben publikált eredményekről a Medical News Today .

A heredaganatoknak ez a fajtája a leggyakoribb a fehér férfi populáció körében, és ez a leginkább rosszindulatú is. A korai stádiumban felismert betegség esetén a betegek a tumor eltávolítása után választhatnak aközött, hogy állandóan ellenőriztetik magukat, vagy a kemoterápiát választják, aminek megvannak a maga hosszú távú mellékhatásai. A kiújulás valószínűségét tehát azért is fontos tudni, hogy akinek nincs szüksége a sok kellemetlen mellékhatással járó kemoterápiára, annak ne kelljen alávetnie magát ennek.

A férfiak általában nem szeretnek orvoshoz menni, de amikor mégis megteszik, gyakran már késő. Viszont vannak jelek, amelyekre érdemes figyelni, ugyanis rákos megbetegedést jelezhetnek! Kattintson a részletekért! A brit Institute of Cancer Research in the UK 177 tumormintát vizsgált meg; mindegyik minta egyes stádiumú nem seminoma típusú csírasejtes heredaganatból származott. Azt találták, hogy három fő jellemző alapján elég pontosan jósolható a rák kiújulásának a valószínűsége. Ezek a következők voltak:

  • a CXCL12 nevű molekula szintje;
  • a rákos őssejtek aránya a tumorban;
  • az erek jelenléte a tumorban.
Az új teszttel kimutatható lehet a hererák korai stádiuma

A kutatók e három tulajdonság mentén osztályozták a daganatokat. A betegeket ennek alapján három rizikócsoportba osztották aszerint, hogy mennyire valószínű, hogy két éven belül kiújuljon a daganatuk. (A hererák esetében nagyon kicsi a valószínűsége a két éven túli kiújulásnak.)

A legalacsonyabb rizikójú csoportba sorolt betegek esetében 94,3 százalékban nem újult ki a tumor két éven belül. A közepes rizikójú csoport tagjai esetében 65,9 százalékban nem újult ki a daganat. A legnagyobb rizikójú csoportban azonban csupán 30 százalékban nem történt visszaesés.

A kutatók azt mondják, hogy a teszt alapján elkerülhetővé válik a kemoterápia azok számára, akik az alacsony rizikójú csoportba tartoznak. A kemoterápia ugyan nagyon eredményesen gyógyítja ezt a fajta rákot, de hosszabb távú, kellemetlen mellékhatásai is lehetnek – mint például a szív- és érrendszeri megbetegedés, másodlagos daganatok kialakulása, Reynaud-szindróma, neuropátia, terméketlenség és érzelmi zavarok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra