Internetezünk? Kiderülhet, hogy rákosak vagyunk

A hasnyálmirigyrák kialakulását még korai stádiumban kimutathatják az internetes keresési szokásokból. Ez életeket menthet.

Annak a felfedezése, hogy az emberek internetes kereséseiből következtetni lehet egyes ráktípusok megjelenésére, méghozzá azelőtt, hogy a betegséget az adott páciensnél diagnosztizálnák, egy diák és két tudós érdeme. John Paparrizos, a Columbia Egyetem hallgatója a Microsoft Research két kutatójával közösen jegyzi azt a szakcikket, amely az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság folyóiratában, a Journal of Oncology Practice-ben jelent meg. Az írás nem kevesebbet állít, mint hogy az internetes keresések elemzésével ki lehet mutatni az adott internetezőnek van-e hasnyálmirigyrákja – írja a NOL.hu.

Nem egyszerűen arról van szó, hogy a daganatos betegek más témákra keresnek, mint az egészségesek. Bár nyilván ez is igaz. Olyan jövőbeni páciensek azonosítását sikerült megoldani, akiről sem ők maguk, sem az orvosaik nem tudják, hogy rákban szenvednek.

A hasnyálmirigyrákot az egyik legsúlyosabb daganatos betegségnek tartják, mert általában nehezen fedezhető fel, gyorsan továbbterjed és a túlélési arány is igen alacsony. Milyen tünetekre érdemes figyelni, milyen jelek figyelmeztethetnek a hasnyálmirigyrákra? Részletek!

Olyan embereket kerestek, akiknél a kutatást megelőző időszakban diagnosztizáltak hasnyálmirigyrákot , majd elkezdték feldolgozni az érintettek anonimizált internetes keresési adatait, méghozzá a diagnózis előtti időből. A hasnyálmirigyrák a nehezen kezelhető ráktípusok közé tartozik, amelynél leginkább a korai felismerés ad esélyt a túlélésre, ezért itt az internet segítségével történő kockázatelemzésnek és észlelésnek kimagasló jelentősége lehet. A kutatók azt találták, hogy nagyjából a betegek 5-15 százaléka azonosítható ezzel a módszerrel a hivatalos diagnózis előtti fázisban.

A hasnyálmirigyrák kialakulását még korai stádiumban kimutathatják az internetes keresési szokásokból

A módszer az öndiagnosztikához áll közel. A páciensek olyan testi tünetekre, kisebb elváltozásokra kezdenek rákeresni, amelyek egyenként nem feltétlenül utalnának komolyabb betegségre, egy bizonyos koncentráció fölött azonban már egyértelmű összefüggésbe hozhatóak a daganattal.

Nem az ijesztgetés, hanem az ismeretterjesztés szándékával érdemes néhányat megemlíteni: sárguló bőr, laza széklet, megnagyobbodott epehólyag, sötét vizelet, hirtelen súlyvesztés, ízérzési zavarok, haspuffadás vagy -nyomás, hasi fájdalom, székrekedés , étvágytalanság – külön-külön egyik sem ijesztő, de ha túl sok van belőlük és esetleg más kockázati tényezőkkel is társulnak (hasnyálmirigy-gyulladás, alkoholizmus stb.), akkor mégis jelezhetik a bajt.

Forrás: NOL.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra