Rák: csillapítani a fájdalmat, leküzdeni a szorongást

A rákbetegség diagnózisa számos feszültséget zúdít a betegre. A betegek sokszor nem tudják, hogy kihez fordulhatnak segítségért, ezért olyan fájdalmak is gyötrik őket, amelyeket a fájdalomcsillapításra specializálódott szakorvosok csillapítani tudnának.

A fájdalomcsillapítás alfája és omegája

Ugyanez igaz a lelki gyötrelmekre is: gyakran a családtagok sem veszik észre, hogy lelkileg mire van valójában szüksége a betegnek - írja a www.rakgyogyitas.hu . A fájdalomcsillapítás alfája és omegája a beteg lelki állapota. Ezt Budai Erika, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház Fájdalom Ambulanciájának főorvosa szögezte le a Magyar Pszichoonkológiai Társaság (MPOT) budapesti konferenciáján. A főorvos ezzel utalt arra: nem elég gyógyszereket felírni a betegeknek, hiszen adott szituációban még a gyógyszerek hatásosságát is befolyásolja az, hogy a páciens miként éli meg betegségét. Ezt meghatározza a kedélyállapota, esetleges depressziója, családi és baráti kapcsolatai, családbeli feladatai és kötelezettségei, a gyógyulásba vetett hite.

Budai Erika elmondta: a rákbetegek esetében a fájdalom forrása az esetek háromnegyed részében maga a tumor. A rákos sejtek burjánzása által a daganat a növekedésével, a környező szervekre történő átterjedésével növelheti a csontokat, idegeket terhelő nyomást, bevérzéseket, fekélyeket is okozhat. A főorvosnő praxisában a betegek ötöde a betegsége elleni kezelés következtében szorul fájdalomcsillapításra, míg az esetek egy kisebb részében fordul elő, hogy a jelentkező fájdalom független a rákbetegségtől.

A fájdalom oka: információhiány

Budai Erika elmondta: gyakran túl későn kerülnek a betegek kapcsolatba valamelyik fájdalomambulanciával, sok betege már hónapok, esetleg évek óta szenved valamilyen egyre fokozódó panasztól, mire eljut hozzá. Ennek a páciensek információhiánya mellett sokszor az is oka, hogy maguk a kezelőorvosok sem tudják, adott panasszal kihez irányíthatnák betegüket. Sok településen, ahol kórház működik, sőt még klinikáknak otthont adó egyetemi városokban is előfordul, hogy nincs fájdalomambulancia vagy csak egy-egy speciális fájdalomtípusnak (pl. migrén) a szakemberei érhetők el.

Mikor hatékonyak a kezelések?

A kezelések akkor hatékonyabbak, ha azokba sikerül aktívan bevonni a betegeket és a családtagjaikat is. A fájdalom kordában tartásában már az is segíthet, ha megérti a beteg saját fájdalmának hatásmechanizmusát, azaz tisztában van azzal, hogy mi mért történik - fogalmazott a főorvos.

- Soha nem jelenthetjük ki azt, hogy mi fájdalommentessé tesszük a beteget. Nem vagyunk istenek, sok eset van, amikor nem tudjuk megszüntetni a fájdalmat. Viszont azért mindent megteszünk, hogy a panaszokat a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük - tette hozzá Budai Erika, hangsúlyozva: ha beteg azt mondja, hogy fájdalmat érez, az akkor annak ellenére úgy van, ha esetleg az orvos azonnal nem is talál rá szervi magyarázatot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A teljes cikk a Rákgyógyítás.hu portálon olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.