Rák: eddig ismeretlen folyamatot fedeztek fel

A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i részlegének kutatói azonosítottak egy génmutációt, amely egy agresszív daganatos betegséghez kapcsolható. A felfedezés nagy jelentőségű, mert emberi rákbetegségnél eddig ismeretlen jelenséget tártak fel, így a kezelésben is új utak nyílhatnak.

A hasnyálmirigy-tumorok közül az adenosquamous carcinoma (ASC) rendkívül ritka, de nagyon veszélyes betegség. (A névben a karcinóma rákra utal, az adenosquamous pedig azt jelöli, hogy két különböző típusú daganatos sejtről van szó.) A mostani kutatás jelentősége, hogy ez az első molekuláris szintű "kód", amely ehhez az agresszív hasnyálmirigyrákhoz köthető. A kutatók erről a Nature Medicine című orvosi szaklapban tettek közzé tanulmányt.

Az USA-ban a hasnyálmirigyrák a negyedik helyen áll a daganatos betegségek okozta halálesetek számát tekintve. Évente 45 220 új esetet jeleznek, és 38 400 halálesetet regisztrálnak. Ráadásul mindkét mutató emelkedik. A hasnyálmirigy-ASC esetek ritkák, de általában rosszabbul alakul a betegek sorsa, mint a többi hasnyálmirigyráknál - írja a Medical Xpress .

Miles F. Wilkinson San Diegó-i professzor szerint a hasnyálmirigy-tumorok közül az ASC-t régóta ismerték, de mindeddig nem tudták, hogy milyen genetikai elváltozások vezethetnek az ilyen fajtájú betegségekhez.

Új eredmény a rákkutatásban (Fotó: Europress)

Wilkinson és szerzőtársa, a kínai Tongji Egyetemen munkatársa, Yanjun Lu, illetve további kollégáik most azt mutatták ki, hogy az ASC hasnyálmirigy-tumorok szomatikus, azaz nem-örökletes génmutáció nyomán alakulnak ki. Ekkor az UPF1 nevű gén mutálódik, amely egy "minőségbiztosítási" folyamatot, NMD-t (nonsense-mediated RNA decay: azaz nonszensz információt átvivő RNS-lebontás) kontrollál a sejtekben. Ez azt jelenti, hogy a hibás hírvivő RNS-eket (mRNS) semmisíti meg az NMD-folyamat.

A DNS-ből átíródott RNS-ek alapján állítja elő a szervezetünk a működéséhez fontos fehérjéket. A mostani felfedezés jelentősége, hogy emberi tumornál először figyelték meg egy NMD-gén genetikai módosulását.

Ennek a speciális NMD-nek van egy másik "fékező" funkciója is a sejtekben: a normális mRNS-eket is "degradálni" tudja. Tehát a szóban forgó NMD-folyamat azokat az mRNS-eket szabályozza, bontja le, amelyek olyan fehérjék szintetizálásában vesznek részt, amelyek a sejtek növekedéséért, vándorlásáért és továbbéléséért felelősek.

A tumoroknál az NMD kétféle fékező hatása "kiesik", így a daganat növekedni és terjedni kezd - magyarázta Wilkinson. A tanulmány egy másik társszerzője, Rachid Karam szerint a mostani eredmények új lehetőségeket nyitnak a tumor diagnosztizálása és kezelése szempontjából. Manapság túl későn észlelik a hasnyálmirigyrákot, és ekkor már csak korlátozott eszközök állnak rendelkezésre, hogy a betegek megfelelően kezeljék - magyarázta Karam.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Gomolyfelhős, napos, száraz idő valószínű. Az északkeleti szél csak helyenként élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 22 fok között alakul. Késő estére 9 és 14 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás továbbra sem terheli a szervezetünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra