Izraeli tudósok bejelentették, hogy pubertáskor előtt lévő lányokból gyűjtöttek és érleltek meg petesejteket. Elképzeléseik szerint a lefagyasztott sejteknek köszönhetően a jövőben a gyermekkorukban rákkal kezelt nőknek is lehet gyerekük. A gyermekkori kemoterápiás kezelés gyakori mellékhatása a termékenység elvesztése.
Az izraeli kutatók öt-tíz éves, rákból kigyógyult lányokból gyűjtöttek petesejteket, életképességük érdekében mesterségesen megérlelték, majd lefagyasztották azokat.
Korábban a legtöbb szakember úgy gondolta, hogy a pubertáskor előtti petesejtek nem használhatók mesterséges megtermékenyítéshez.
Ariel Revel, a jeruzsálemi Hadassza Kórház munkatársa ezen a héten ismerteti kutatócsoportja eredményeit egy lyoni, a megtermékenyítéssel foglalkozó konferencián.
"Eddig egyetlen petesejtet sem olvasztottunk fel, így nem tudjuk, vajon születhet-e gyermek ezekből. Ugyanakkor bátorítónak tartjuk az eddigi eredményeinket, részben a páciensek fiatal kora miatt" - fogalmazott egy közleményében a szakember.
A többféle, gyermekkori rák ellen alkalmazott agresszív kemoterápia egyik nem kívánt hatása a termékenység elvesztése.
A kutatócsoport szerint az általuk fejlesztett eljárás olyan lehetőséget ad a fiatal lányoknak, amely korábban fel sem merülhetett.