Szellentésünkből kiderülhet, rákosak vagyunk-e

Ausztrál kutatók a közelmúltban mutattak rá arra, hogy a beleinkben termelődő gázok tartalma meglévő vagy kialakuló betegségeinkről is árulkodik, legyen szó akár vastagbélrákról, akár irritábilis bélszindrómáról.

A Royal Melbourne Institute of Technology szakemberei most Kourosh Kalantar-Zadeh villamosmérnök vezetésével kidolgoztak két módszert is, amellyel a bélgázok összetétele pontosan vizsgálható: ürülékfermentálással és bélgáz-érzékelő kapszulákkal.

A rákbetegség esetében nemcsak a diagnózis elfogadása és a kezelések végigcsinálása rendkívül megterhelő, de a gyógyulás után a mindennapokba való visszailleszkedés is komoly nehézségeket okoz a betegeknek. A The Telegraph a rák legyőzése utáni nehézségekről, és a lehetséges megoldásokról közölt cikket. Tudjon meg többet, kattintson! Az ürülékerjesztés gyakorlatilag a vastagbélben történő folyamatok utánzása laboratóriumi körülmények között: a kutatók egy kanálnyi ürüléket helyeznek el egy különleges zárófedelű dobozban. A fedélben egy olyan szenzor kapott helyet, amely érzékeli és elemzi a dobozban kialakuló gázmolekulákat. A másik módszer olyan kapszulákkal dolgozik, amelyek képesek egy okostelefonra adatokat küldeni, egyenesen a gyomorból.

Az 1 cm hosszú kapszulák darabja mintegy 10 dollár anyagárból készül el, formájukat tekintve pont olyan gyógyszerkapszulák, amelyeket időről időre beveszünk betegség esetén. Az ezekben elhelyezett gázérzékelő, mikroprocesszor és magasfrekvenciás jeladó képes a bélgázok koncentrációját vizsgálni és ezekről adatokat küldeni egy okostelefonra, mielőtt természetes úton távozna a szervezetből.

Szellentésünkből is kimutatható a rák?

A professzor elmondta, hogy a bélgázok vizsgálata nem-invazív, azaz beavatkozást nem igénylő módon nem adott pontos eredményeket, ezért nem működik például a kilélegzett levegő vizsgálata sem. Elmondása szerint jól tudjuk azt, hogy a gyomorban lévő mikroorganizmusok anyagcseréjük melléktermékeként gázokat fejlesztenek, de hogy ezek a gázok miként hatnak egészségi állapotunkra, azt a mai napig nem tudtuk felmérni. Ha képesek vagyunk pontosan megfigyelni gyomorproblémákkal vagy étrendbeli megfigyelésekkel is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra