Tüdőrákot okoz az oxigén?

A levegőben található oxigénnek szerepe lehet a tüdőrák kialakulásában - állítja egy kutatás, melynek eredményei szerint a magasabban fekvő, oxigénben szegényebb levegőjű területeken jóval kevesebb a daganatos eset.

Amerikai tudósok szerint bár az oxigén elengedhetetlen az életünkhöz, az, ahogyan a szervezetünk felhasználja azt, potenciálisan rákkeltő hatású. Az oxigénatomok felhasználása során olyan szabadgyökök képződnek, melyek károsíthatják a sejtek struktúráját és DNS-ét, ez pedig daganatok kialakulásához vezethet.

A tüdőrák (hörgőrák) a tüdő hámeredetű, rosszindulatú daganatát értjük, szinte mindig a légzőrendszer hámszöveteiből ered. A férfiak rákos halálozásában az első a nőknél a második helyet foglalja el. Tudjon meg mindent a tüdőrákról, kattintson ide!

Kamen P. Simeonov, a University of Pennsylvania, és Daniel S. Himmelstein, a University of California kutatói 260, különböző tengerszint feletti magasságokon található amerikai megye rákos megbetegéseire vonatkozó adatokat hasonlítottak össze. Úgy találták, hogy ahogy nő a tengerszint feletti magasság, úgy csökken a tüdőrákos esetek száma: 100 000 esetre vetítve 7,23-mal kevesebb daganatos eset volt minden 1000 méteres emelkedésnél.

A csökkenés azonban csak a tüdőrák kapcsán volt megfigyelhető, sem az emlő, sem a prosztata, sem pedig a bélrendszer daganatainak számában nem volt megfigyelhető változás. Ez pedig az sugallja, hogy az oxigén "rákkeltő" hatása közvetlenül csak a belélegzés során érvényesülhet.

A levegőben található oxigénnek szerepe lehet a tüdőrák kialakulásában

Az oxigén nagyjából az atmoszféra 21 százalékát teszi ki, ám minél magasabbra megyünk, annál kisebb lesz az oxigén koncentrációja a levegőben. A két szakember szerint ha az egész amerikai népesség San Juan megyében élne, mely 3470 méteren található, évente 65 496 tüdőrákos esettel kevesebb lenne.

Bár a két kutató nem tartja valószínűnek, hogy a kutatási eredmények hatására tömegesen költöznek majd az emberek a hegyekbe, mindenképpen szeretnének további kutatásokat is végezni a témában. Ha jobban megismerhetjük a tüdőrák kialakulásának folyamatát, illetve azokat a tényezőket, melyek közrejátszhatnak ebben, a betegség gyógyítására és a prevencióra is újabb módszereket találhatunk.

A kutatás eredményeiről a PeerJ című lapban számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra