Új gyógymódot találtak a rák ellen

A Glasgow-i Egyetem tudósai felfedeztek egy folyamatot, amely a rákos sejtek halálát okozza, és alkalmazásával a jelenleg ismert módszereknél hatékonyabban lehet elpusztítani a tumorokat.

Jelenleg a legtöbb rákellenes terápia ( kemoterápia , sugárterápia és immunterápia) az apoptózis, azaz a programozott sejthalál segítségével dolgozik, amely kaszpázoknak nevezett fehérjéket aktivál, ezek pedig a sejtek halálát okozzák. Az apoptózis során azonban a terápiák gyakran nem képesek minden ráksejtet megölni, ami a betegség kiújulásához vezet, egyben olyan nemkívánatos mellékhatásai is lehetnek, amelyek még a rákot is elősegíthetik. Éppen ezért a tudósok arra törekedtek, hogy a rákos sejtek elpusztítását hatékonyabbá tegyék, miközben csökkentik a toxicitást.

Genetikai hajlam? Életmódbeli tényezők? Íme, a rák kialakulásának leggyakoribb oka !

Dr. Stephen Tait , a brit Beatson Rákkutató Intézet kutatója elmondta, rájöttek, hogyan indíthatják be a kaszpázfüggetlen sejthalál (angol rövidítéssel: CICD) folyamatát, amely eltér az apoptózistól, és gyakran eredményezi a tumor teljes visszafejlődését, eltűnését. Tapasztalataik szerint az apoptózis helyett a daganatspecifikus CICD kiváltása számos esetben hatékonyabb mód lehet a rák kezelésére.

Az újonnan felfedezett módszer hatékonyabb lehet minden eddigi rákterápiánál
Az újonnan felfedezett módszer hatékonyabb lehet minden eddigi rákterápiánál

Amikor a rákos sejtek a CICD-en keresztül pusztulnak el, gyulladásos fehérjék felszabadítása révén aktivizálják az immunrendszert. Az immunrendszer ezután megtámadhatja a fennmaradó tumorsejteket, amelyek esetleg túlélték az eredeti terápiát.

A kutatók laboratóriumban tenyésztett kolorektális rákos sejteket alkalmaztak annak bemutatására, hogy a CICD hogyan képes elpusztítani a tumorokat, azonban a módszer előnyei számos ráktípusnál megmutatkoznak. Dr. Tait kijelentette: "Ez a mechanizmus lényegében drámai módon javíthatja a rákellenes terápia hatékonyságát és csökkentheti a nem kívánt toxicitást. Megállapításaink figyelembevételével javasoljuk, hogy a CICD-re a rákellenes terápia eszközeként tekintsenek, és a kutatásokat is ennek megfelelően folytassák."

A CICD folyamat jellemzőit és kutatásuk eredményeit a skót tudósok a Nature Cell Biology folyóiratban ismertették.

Forrás: medicalxpress.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra