Új szer agydaganat ellen (2)

Agydaganat elleni vakcina, illetve annak forgalmazásának híre került napvilágra. A magyar kutatók szerint viszont téves a hír: mindössze egy eljárásról van szó, amely később a gyógyulásban, és nem a megelőzésben segíthet.

Az amerikai Northwest Biotherapeutics laboratórium tegnap közölte: felhatalmazást adott arra, hogy Svájcban kereskedelmi forgalomba hozzák az agytumor elleni első vakcinát. Az USA-ban gyártott DCVax-Brain oltóanyag forgalmazását várhatóan az év utolsó harmadában kezdik meg.

Az agyrákban szenvedő betegek túlélési esélyei jelenleg rendkívül csekélyek - így szóltak a hírek tegnap, kicsit már "enyhítve" a szenzációt azzal: a Northwest Biotherapeutics tervei szerint kérvényezi majd, hogy az oltóanyagot 2009 elejétől az USA-ban és Európában is forgalmazhassa annak függvényében, hogy az amerikai klinikai kísérletek második szakasza milyen előrehaladást ér el. A magyar szakemberek viszont kimondottan károsnak nevezték az újdonság ilyen tálalását. Dr. Fedorcsák Imre, a Magyar Neuro-Onkológiai Társaság főtitkára szerint elegendő a cég honlapját megnézni, hogy kiderüljön az igazság: vagyis szó sincs megelőző oltóanyagról, ahogy az esetleges gyógyító eljárás forgalmazásáról sem, legalábbis egyelőre.

- Ez egy kísérleti stádiumban lévő eljárás, amely az immunrendszert a saját sejtjeivel stimulálja, ez az eljárás lényege. Vagyis személyre szabott terápián dolgoznak a kutatók, többféle daganat kezelésére, ami egyetlen, kapszulába vagy infúziós palackba zárt szérumot vagy készítményt biztosan nem jelent majd. A kezelések egyelőre a túlélés esélyeit növelik, a legkorszerűbb terápiákkal a korábbi hét hónap helyett akár több évet is élhetnek a betegek ezzel a betegséggel. Magyarországon egyébként 1200-1500 úgynevezett "elsődleges" agydaganatos megbetegedés fordul elő, ennek mintegy fele rosszindulatú. Külön csoport a már áttétként jelentkező agydaganat, amelyek száma viszont több ezer.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -2 °C

Az ország keleti tájain is erőteljes felhőképződés várható, összességében erősen felhős időre számíthatunk, a Dunántúlon helyenként maradhatnak tartósabban borult körzetek is. Néhol kialakulhat zápor, hózápor, havas eső zápor. Megélénkül, az Észak-Dunántúlon megerősödik az északi, északnyugati szél. A hőmérséklet délután 4 és 10, késő este -2, +6 fok között valószínű. Holnap érkezik a következő időjárási front, addig átmenetileg nem kell fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Tolna
Legrosszabbul:
Nógrád
Kezdjük újra