Valóban jó a kávé rák ellen?

A kávé segít megadni a reggeli lendületet, még illatától is frissebbnek érezzük magunkat. De vajon tényleg segít megelőzni egyes daganatos betegségeket?

A kávé évszázadok óta az egyik legnépszerűbb italnak számít világszerte, számtalan elkészítési módja ismert és szinte minden országban gyakran fogyasztott termék. Rövid távú hatása miatt töretlen a népszerűsége, hiszen koffeintartalma élénkít, de már illatától is frissebbnek, kiegyensúlyozottabbnak érezhetjük magunkat. Számos, hosszú távú egészségre gyakorolt hatását még ma is vizsgálják a kutatók, például a megelőző szerepét bizonyos daganattípusok esetében - írja a Gyógynövénylap .

Fogyasztásának élettani hatásával már számos tanulmány foglalkozott. Azt már igazolták, hogy a mérsékelt (napi 2-3 csésze) kávéivás nem jelent szív-érrendszeri kockázatot azoknál, akiknek nincs magas vérnyomása. A daganatokra gyakorolt hatása már nem olyan egyértelmű, ennek kapcsán több, sok esetben egymásnak ellentmondó tanulmány született.

Csak egy ráktípus esetén növelte a kávé a kockázatot

A legtöbb daganattípus kockázatát 10-30 százalékkal csökkenti a kávéfogyasztás

A Nature Scientific Reports egyik cikkében arra próbáltak választ találni, hogy a sok kávét fogyasztóknál nagyobb kockázata van-e a rák kialakulásának azokhoz képest, akik kevés kávét isznak. A legtöbb daganattípus (szájüregi, máj, vastagbél, prosztata, méh és bőr) esetén a relatív kockázat körülbelül 10-30 százalékos csökkenését figyelték meg, más daganattípusoknál (nyelőcső, gyomor, végbél, hasnyálmirigy, vese, húgyhólyag, emlő, petefészek és limfóma) nem találtak összefüggést a kávéfogyasztás és a betegség kialakulásának kockázata között.

A legfrissebb kutatások szerint azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztanak mérsékelt mennyiségű kávét, kisebb valószínűséggel halnak meg egy sor betegségben, köztük diabéteszben és szívbetegségben. Hogy miért életmentő a kávé, arról az alábbi cikkünkben olvashatnak!

A máj-, a méh- és a prosztatarák esetén arra is vannak bizonyítékok, hogy a kockázatcsökkenés az elfogyasztott kávémennyiséggel arányos (azaz minél többet iszunk - ésszerű határokon belül - annál jobb). Egyetlen daganattípus, a tüdőrák esetén mutattak ki kockázatfokozódást a kávéfogyasztás növekedésével. Ennek magyarázata az lehet, hogy a rendszeres kávéívók között magasabb a dohányosok aránya. Így értelemszerűen nem a kávé, hanem a cigaretta okozta ezeknél a betegeknél a daganatot.

Bár egyértelműen nem bizonyított a kávé daganatkockázatot csökkentő hatása, számos összetevője szerepet játszhat a kedvező jelenség kialakulásában. Igazolták, hogy a friss kávé jelentős antioxidáns aktivitású, valamint a koffein DNS-károsodást védő, a kafesztol és kahveol pedig antikarcinogén hatást fejt ki. Az ösztradiol szintjének befolyásolásával csökkentheti a méhnyálkahártya ösztradiolfüggő karcinogenezisét. A bélrendszeri daganatok esetén pedig a kedvező hatást a bélmozgások fokozásával és az epesavak képződésének gátlásával fejti ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi, északnyugati felén valószínű eső, zápor, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra