Ausztrál és amerikai kutatók szerint az idősebb apák gyermekei kevésbé intelligensek, mint a fiatalabb szülők gyermekei.
Ez különösen meglepő annak tekintetében, hogy korábbi kutatások bebizonyították, az idősebb anyák gyermekei általában jobban teljesítenek az intelligencia teszteken, mint a fiatal anyák gyermekei.
"Eddig azt hittük, az apa életkora kevésbé fontos, és inkább az anyákra kell koncentrálnunk - nyilatkozta John McGrath, a Queensland Agykutató Intézet kutatója - Most úgy tűnik, az édesapa legalább olyan fontos, mint az anya: minél idősebb az apa, a gyermek annál rosszabb eredményeket ér majd el az intelligencia teszteken."
A kutatók 15 és 35 év közötti apától született gyermekeket vizsgáltak meg. Eredményeik szerint a vizsgált összesen 33000-ből az idősebb apák gyermekei sokkal rosszabbul teljesítettek a gyermekek 8 hónapos, valamint négy és hét éves korában végzett intelligencia teszteken, mint a fiatalabb apák utódai.
Az idősebb apák és a kevésbé intelligens gyermekek közötti összefüggés még más egészségügyi és szocio-ekonómiai tényezők figyelembe vétele után is megmaradt.
Az idősebb anyák és apák közti különbségek a férfi és női reprodukciós rendszer különbözőségének köszönhetők: a női petesejtek összesen 22-szer osztódnak a méhben, míg a sperma sejtjei 20 éves korban 150-szer, 50 éves korban pedig 840-szer. Ez növeli a mutáció kialakulásának valószínűségét, ami könnyen egészségügyi és mentális problémákhoz vezethet a születendő gyermekek esetében.