Az orvosoknak különös odafigyeléssel kell diagnosztizálniuk és kezelniük a serdülők és fiatal felnőttek torokgyulladását, mivel figyelembe kellene venniük egy nemrég felfedezett, potenciálisan életveszélyes kórokozót is - adtak ki figyelmeztetést az Alabamai Egyetem kutatói
Manapság a torokgyulladás elsődleges okaként általában az úgynevezett A-csoportú Streptococcus baktériumokat feltételezik, azonban az Annals of Internal Medicine folyóirat december 1-i számában megjelent egyik tanulmány szerint az elmúlt öt év során kiderült, hogy a Fusobacterium necrophorum a 15-24 éves korosztály torokgyulladásainak akár 10 százalékát is okozhatja, továbbá a ritka, de életveszélyes Lemierre-szindrómához vezethet.
A Lemierre-szindróma a nyaki véna gyulladásával és tályogok kialakulásával jár, a betegség az esetek 5 százalékában halálos. "Az A-csoportú Streptococcusok legsúlyosabb szövődménye a reumás láz, azonban a Lemierre-szindróma kockázata sokkal magasabb, mint a reumás lázé, amely sokkal inkább aggasztja az orvosokat" - mondta el Dr. Robert Centor belgyógyász professzor, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók azt javasolják, hogy 3-5 napon túl sem javuló torokgyulladás esetén gondoljunk a F. necrophorumra is, továbbá az orvosoknak tisztában kellene lenniük a Lemierre-szindrómára utaló jelekkel (egyoldali nyakduzzanat, izommerevség, izzadás, magas láz) is. A penicillin és metronidazol kombinációval vagy clindamycinnel végzett kezelés hatékony a baktérium ellen, és Centor azt reméli, hamarosan sikerül kidolgozni egy specifikus diagnosztikus tesztet is.