Hányszor lehetünk náthásak?

Bár számos vírussal szemben védettséget alakít ki a szervezet az első fertőződést követően, a nátha újra és újra visszatér.

Az őszi lehűlés sokaknál egyet jelent a nátha időszakának kezdetével. A betegség szerencsére viszonylag enyhe lefolyású, és maximum 7-10 nap alatt minden tünete elmúlik, mégis sokan újra és újra visszaesnek. Sok más vírussal ellentétben a náthára nem leszünk immúnisak az első találkozást követően: mégpedig azért, mert azt nem egyetlen vírus, hanem egész vírustörzsek felelősek érte. Körülbelül 120 különböző vírus okoz náthát, ebből húszat 2009-ben fedeztek fel, a legrégebbieket pedig az ötvenes években.

Egy átlagos felnőtt évente 4-5 alkalommal megfázhat

Gyerekek akár 10-12-szer is náthásak lehetnek évente

A nátha, köznyelvi nevén a megfázás , mindazon betegségek gyűjtőfogalma, amelynek során a felső légutakban gyulladás keletkezik, valamilyen vírus miatt. Ez legtöbbször az orrnyálkahártya gyulladásáért felelős rhinovírus, illetve a respiratórikus szinciciális vírus. Mivel nem egyetlen vírusról van szó, így a szervezet sem tud megfelelő módon felkészülni ellene a következő "találkozáskor".

Átlagosan egy egészséges felnőtt ember akár négy-öt alakalommal is náthás lehet egy évben. Gyermekek esetében ez a szám még nagyobb, a kicsi, zárt közösségekben (mint amilyen az iskola és az óvoda) eltöltött idő alatt ugyanis gyorsan továbbadhatják egymásnak az érintéssel és cseppfertőzéssel is terjedő vírusokat. Egy iskolás így évente tíz-tizenkét alkalommal is áteshet a náthán.

A meghűlés a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik, különösen az októbertől márciusig tartó hónapokban. A munkahelyről való hiányzások okai között élén jár. A betegségről többet is megtudhat az alábbi cikkből !

A meghűlés első tünete a torok szárazsága, majd a vírusfertőzéstől függően tüsszögés, orrdugulás, köhögés, fáradtság, végtagfájdalom és akár magas láz is kialakulhat. A betegség szövődményeként kötőhártya-gyulladás is kialakulhat, illetve nyári hónapokban egyes kórokozók hasmenést és hányást okoznak. A tünetek általában 4-10 napig mutatkoznak, legtöbbször a betegség ezután magától is elmúlik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra