A Die Welt című német napilap online tudósítása szerint csak Németországban mintegy háromszázezer ember szenved a krónikus kimerültségben, amelynek tünetei között a hónapokig tartó gyengeség, az étvágytalanság és az állandó fáradtság szerepel. A normális fáradtsággal szemben a CFS nem múlik el egy kiadós alvás, vagy pihenés nyomán. A betegek évekig szenvednek az ólmos fáradtságtól.
A krónikus fáradtság szindróma okára eddig nem jöttek rá az orvosok, ezért gyógyítása is nehézkes. Korábban elsősorban pszichikai okokra gyanakodtak, de feltűnő, hogy gyakran olyan személyek panaszkodnak erre a tünetegyüttesre, akiknek túlterhelt az immunrendszerük. A rákbetegek, akik sugár-, vagy kemoterápián esnek át, szintén panaszkodnak kimerültség tüneteiről, sőt a hosszan tartó fáradtság gyakran a rákbetegség kezdetét is jelzi.
A Stanford Orvosi Egyetem kutatói mindezt figyelembe véve egy öt éve krónikus kimerültségben szenvedő beteget, akinek vérében igen nagy mennyiségű herpesz vírus elleni antitestet találtak, herpesz elleni gyógyszerrel kezelték. "Néhány héttel később a paciens gyógyult volt, és ismét dolgozhatott" - mondta José Montoya, az orvoscsoport vezetője.
A siker nyomán további CFS pacienseket kezeltek a herpesz elleni gyógyszerrel: 25 esetből huszonegyben sikert értek el, köztük volt egy olyan beteg is, aki több mint 18 esztendeje szenvedett a kimerültségi szindrómában. A kutatók szerint a gyógyszer azokban az esetekben segít, amikor a vírus a központi idegrendszer funkcióit zavarta meg. A Neue Züricher Zeitung szerint 10-20 ezer közé tehető azok száma, akik Svájcban érintettek a betegségben. A CFS gyerekeket is megtámad, a legfiatalabb beteg kilenc éves volt, amikor kitört rajta a kór.
A krónikus kimerültség életveszélyes is lehet, erről tavaly nyáron tudósított a New Scientist című tudományos magazin. Az első áldozat Nagy-Britanniában egy fiatal nő volt, aki akut veseelégtelenségben, és gerincvelő gyulladásban szenvedett, ilyen jellegű gyulladást pedig herpesz vírus okoz.