Infektológus: a fiatalokat is lehetne hamarabb oltani

Dr. Pusztai Erzsébet infektológus szerint vannak országok, ahol az idősebb generáció mellett a legaktívabbakat is elkezdték beoltani. Szerinte ezen itthon is el lehetne gondolkodni.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a WHO-val együttműködve azt tervezi, hogy a tokiói játékok minden résztvevő sportolóját beoltatja a koronavírus ellen - részletek itt .

Az infektológus szakértő az ATV Start című műsorában elmondta, a fiatalabbak COVID-19 elleni beoltása a minél mihamarabbi felszabadulásukat segítené elő, épp ezért már több országban is elkezdték az idősebb generációkkal együtt a legaktívabb korosztályok vakcinázását. Nem gondolja ugyanakkor, hogy a vakcinákkal biztonságosabb lenne előbb a fiatalokat beoltani - hiszen ha egy vakcina biztonságos és megvizsgálták, akkor bármelyik korosztálynál lehet használni.

vakcina koronavírus védőoltás korosztály
Ha egy vakcina biztonságos, bármelyik korosztálynak beadható. Fotó: Getty Images

Megnőtt az oltási hajlandóság

Az utóbbi időszakban megnőtt oltási hajlandóságról is beszélt Pusztai Erzsébet - szerinte ennek hátterében az állhat, hogy az emberek egyre többet tudnak meg az egyes oltóanyagokról, azok minőségéről és hatékonyságáról. Úgy látja, nem az a fő kérdés, hogy milyen az egyes oltóanyagok előállításának technikája, hanem hogy végigmentek-e a kellő vizsgálatokon, és azok során megfelelően hatékonynak találták-e őket. Hangsúlyozta: ha egy vakcinát az Európai Gyógyszerügynökség elfogad, azzal biztosan nincs probléma - így a kínai vakcina sem feltétlenül rossz, de bizonyítékát kell látni annak, hogy milyen a hatékonysága.

A gyerekekre sem veszélytelen

Ahogy arról már mi is írtunk , az utóbbi időben egyre több olyan gyerek kerül kórházba, akik korábban tünetmentesen átestek a fertőzésen, mert a betegség egy súlyos szövődménye, sokszervi gyulladás jelentkezik náluk. Dr. Pusztai Erzsébet szerint ez sajnos gyakori és nem csak a gyerekeknél. Úgy fogalmazott, túl sokáig emlegették, hogy a fiataloknál nem okoz komoly problémát a vírus, ez azonban nem igaz. A fertőzöttség után hónapokig tartó tünetek alakulhatnak ki, köztük szívpanaszok (például szívizomgyulladás), krónikus gyengeség, különböző fájdalmak, vagy akár légzészavar is. Az infektológus szerint épp ezért fontos, hogy a háziorvosok tisztában legyenek azzal, COVID-gyanú esetén milyen szereket érdemes adni a betegnek - ezzel sok esetben meg lehetne akadályozni a kórházba kerülésüket.

Egy hazai szakértő szerint az idei évünk még rá fog menni a koronavírus-járványra, vagyis még a vakcinázás elindulásával sem térhetünk vissza varázsütésre a régi életünkhöz. A részleteket olvassa el korábbi cikkünkben !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra