Tünetek
A gyermekbénulás (Heine-Medin kór, Poliomielitisz akuta anterior) első tünete a hányással kísért magas láz. Később fejfájás, tartós izomgörcsök (főleg a tarkón és a gerinc környékén), az izmok petyhüdt bénulása, torokfájás, kimerültség, nyelési nehézség lépnek fel. A betegség két formája ismeretes, az enyhe lefolyású változatnál a tünetek a teljes kialakulás előtt visszafejlődnek, míg az akut formában súlyosbodnak és helyrehozhatatlan károsodások (izombénulás, ill. sorvadás) keletkeznek. Néha a betegség végzetes kimenetelű is lehet.
Okok
A betegséget okozó poliovírusnak immunológiai szempontból három különböző típusa ismert. Az 1-es típushoz tartozók megtámadják a központi idegrendszert, és gyulladást okoznak a gerincvelő szürke állományának elülső szarvában. Ennek következménye az izomsorvadás és a bénulás. A fertőzést a széklet közvetíti, a kórokozó átvitelében fertőzött élelmiszerek és ivóvíz, legyek és más rovarok játszanak szerepet.
Kezelés
Az enyhe lefolyású esetekben fontos a teljes ágynyugalom, mivel a fizikai megterhelés súlyos következményekkel járhat és későbbi bénulásokhoz vezethet. Ha a betegség kialakult, nincs specifikus kezelés. Az orvos megkísérelheti az izomelváltozások kialakulását mérsékelni gyógytorna és melegvizes borogatások segítségével. Ha súlyos légzészavar lép fel, gégemetszés és gépi lélegeztetés válik szükségessé. A megelőzés hatásos eszköze a ma már a gyermekkori rutin védőoltások közé tartozó Sabin- cseppek és Salk-vakcina.
Veszély
Halálos szövődményt jelent a légzésbénulás. Napjainkra az oltóanyagoknak köszönhetően a halálozási arány jelentősen csökkent. 23. szám