Kiknek kell tartani a kanyarótól?

Magyarországot, Ciprust, Izlandot kivéve Európa minden országában problémát jelent a kanyaró. Ebben az évben több mint 30.200 kanyarós esetről szereztek tudomást az egészségügyi szervek, ami súlyos szövődményekkel, alkalmanként halállal is járhat. Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint hazánk 10 éve fennálló kanyarómentessége az életkorhoz kötött kötelező védőoltási rend következetes végrehajtásának köszönhető. Kíváncsiak voltunk, kik azok, akikre veszélyt jelent egy külföldi utazás - a kérdésekre dr. Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal Járványügyi Főosztály vezetője válaszolt.

- Kik azok, akik egy határon túli látogatás során kanyaróval fertőződhetnek meg?

Azok a kisgyermekek vannak veszélyben, akik még nem kapták meg a 15 hónapos korban kötelező MMR (mumpsz, kanyaró, rubeola elleni) oltásukat. Ha ők közel kerülnek egy beteghez, aki kanyaró vírusával fertőzött, akkor szinte 100 százalékos valószínűséggel elkapják a betegséget, mivel ez a vírus kiemelkedően fertőzőképes. Ráadásul a kanyarós már akkor is fertőzőképes, amikor még nincsenek rajta látható tünetek, és egészségesnek néz ki.

Az 1969 után születettek 99,5 százaléka be van oltva. Akik korábban születtek, (és ezért nem lettek beoltva) azoknak is már a 95 százaléka átvészelte a betegséget. Tehát ez az oltatlan és betegségen még át nem esett 5 százalék szintén fogékony a vírusra. Sajnos azt csak vérvizsgálattal lehet kideríteni, hogy az 1969 előtt születettek közül valaki átesett-e már a betegségen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha valaki a határainkon kívülre menne bevásárolni, azt ne kisbabával tegye. Az oltás beadását egyébként (rendkívüli esetben) előre lehet hozni, már 8 hónapos kortól be lehet adni a védőoltást, ha valaki például hosszabban Franciaországban fog tartózkodni csecsemőjével. Ebben az esetben viszont meg kell ismételni az oltást körülbelül fél év múlva.

- Előfordulhat, hogy hazatérve továbbadják a betegséget?

A vírust hordozó a kiütések megjelenése előtt és után 5-5 nappal tovább tudja adni a fertőzést. Ha tehát az illető itthon egy be nem oltott gyermekkel (vagy felnőttel) találkozik, akkor azt megfertőzheti.

- Mit tehetnek a veszélyeztetettek az utazás előtt?

Aki 1969 előtt született és fél attól, hogy esetleg nem esett még át kanyarón, és olyan helyre megy, ahol kanyarójárvány van, az saját költségre, a nemzetközi oltóhelyeken meg tudja kapni a védőoltást – mondta dr. Ócsai Lajos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra