Kiütéses tífusz: okok, tünetek, kezelés

A magas, több napig tartó lázzal, gyors szívveréssel és izomfájdalommal, súlyos esetben akut veseelégtelenséggel jár a kiütéses tífusz. Noha a gyógyulás esélye mára az antibiotikumoknak köszönhetően megnőtt, a legfontosabb még mindig a megelőzés.

Tünetek

Magas, gyakran 40 fokot is meghaladó, több napig tartó láz, verítékezés, gyors szívverés, hát és izomfájdalmak, erős fejfájás, kipirult arc, bevont nyelv, sötét vizelet és kiütések a törzsön. A betegség súlyosbodásával tudatzavar és félrebeszélés, eszméletvesztés, akut veseelégtelenség lép fel.

Okok

A járványokban fellépő, ragályos,fertőző betegséget a Rickettsia prowazekii okozza. A rikettsiák mind a baktériumok, mind a vírusok tulajdonságaival rendelkeznek. A klasszikus kiütéses tífuszt a kórokozóval fertőzött ruhatetű terjeszti. A murin tífusz (a klasszikus formánál enyhébb lefolyású) kórokozója a patkányokon, egereken és más rágcsálókon élősködő bolhákban él, és azok csípésével kerülhet az emberbe is. A betegség járványszerű. A kullancstífusz kórokozója a fertőzött kullancsok csípésével terjed.

Kezelés

Legfontosabb a megelőzés, az egerek és a bolhák irtása, a beteg elkülönítése és a környezet fertőtlenítése. A gyógyulás esélye manapság az antibiotikumoknak köszönhetően jelentősen megnőtt. 23. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.