Koronavírus: aggasztó felfedezés az új variánsokról

Gyengébb lehet a jelenleg alkalmazott vakcinák és egyes monoklonális antitestek hatékonysága az új koronavírus brit és dél-afrikai variánsával szemben - állapították meg amerikai kutatók. Felfedezésük szerint egyszersmind az újrafertőződés kockázatát is fokozza a két variáns.

"Tanulmányunk és a legújabb klinikai kísérletek is arra mutatnak, hogy a vírus fejlődése olyan irányba halad, amely által képes kibújni a ma alkalmazott, a vírus tüskefehérjéjét megcélzó védőoltások és terápiák hatása alól" - hívta fel a figyelmet David Ho, a New York-i Columbia Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője az intézmény közleményében . "Ha a vírus továbbra is ugyanilyen vadul fog terjedni, és így egyre több kritikus mutáció alakul ki, akkor arra a sorsa ítéltethetünk, hogy éppúgy folyamatosan csak üldözzük a változó SARS-CoV-2-t, ahogy tesszük azt régóta az influenzavírus esetében is" - mutatott rá a szakember. Hangsúlyozta, éppen ezért is rendkívül fontos, hogy a megelőzés érdekében hozott óvintézkedések erősítése és a vakcináció felgyorsítása révén minél hamarabb megfékezzük a pandémiát.

A koronavírus új variánsai akár a vakcinák hatékonyságát is veszélyeztethetik
A koronavírus új variánsai akár a vakcinák hatékonyságát is veszélyeztethetik. Fotó: Getty Images

Mit lehet tudni a koronavírus eddig megjelent öt nagy variánsáról? Részletek itt.

Vizsgálataik során Ho és munkatársai részletes elemzéseket folytattak a SARS-CoV-2 vírus tavaly szeptemberben az Egyesült Királyságban megjelent variánsa (B.1.1.7) és az év végén Dél-Afrikában felbukkant variánsa (B.1.351) mutációin, beleértve a tüskefehérjét érintő összes mutációt. A tüskefehérjéről ugye ismert, hogy kulcsszerepet tölt be a fertőzésben, egészen pontosan abban, hogy a vírus bejusson az emberi sejtekbe. Ezen felül a COVID-19 elleni vakcinák és a súlyos betegek kezelésében alkalmazott, monoklonális antitestekkel zajló kezelések is ezt a proteint támadják.

A vizsgálati eredmények alapján a kutatók úgynevezett pszeudovírusokat hoztak létre a B.1.1.7 nyolc és a B.1.351 variáns kilenc mutációjával. E pszeudovírusok elő tudták ugyan állítani a koronavírus tüskefehérjéjét, de nem okozhattak fertőzést. Végül felmérték, hogy a pszeudovírusok miként reagálnak a COVID-19-betegek terápiája során alkalmazott monoklonális antitestekre, továbbá olyan emberek vérszérumára, akik vagy a pandémia egy korábbi szakaszában estek át a fertőzésen, vagy a Moderna- vagy Pfizer/BioNTech-oltóanyag révén szereztek védettséget.

Mennyire hatékonyak a vakcinák az új variánsok ellen?

Mint kiderült, a két vakcina vírussemlegesítő hatékonysága körülbelül a felére esett vissza a brit variáns esetében, míg a dél-afrikainál ennél is drasztikusabb, 6,5-8,5-szeres visszaesést mutattak ki a tesztek. Ho elmondta, a brit variáns esetében tapasztalt csökkenés hatásai kevésbé érzékelhetőek, mert így is marad elegendő tartalék az antitestek semlegesítő aktivitásában. A dél-afrikai koronavírus helyzete viszont annál aggasztóbb. Annál is inkább, mert a Columbia Egyetem kutatóinak eredményeit látszanak alátámasztani a Novavax oltóanyag-fejlesztő vállalat vakcinájával folytatott klinikai kísérletek eredményei is. A Novavax január végén hozta nyilvánosságra , hogy az oltás hatékonyság közel 90 százalékosnak mutatkozott az Egyesült Királyságban elvégzett tesztek szerint. A dél-afrikai vizsgálatok viszont nem egészen 50 százalékos hatékonyságról tanúskodtak csupán - éppen ott tehát, ahol a legtöbb megbetegedés a B.1.351 variánshoz köthető.

Bár az amerikai kutatás nem terjedt ki a SARS-CoV-2 Brazíliában felbukkant variánsára (B.1.1.28), ismert azonban, hogy az hasonló mutációkat vonultat fel a tüskefehérjében, mint a dél-afrikai variáns. Éppen ezért Ho szerint a brazil variáns is hasonlóan viselkedhet, mint a dél-afrikai. Mindez pedig nemcsak a védőoltások, hanem a természetes úton szerzett immunitás tekintetében is aggodalomra adhat okot. A fertőzésből korábban kigyógyult páciensek vérmintáival végzett kísérletek szerint ugyanis az érintettek szervezete által termelt antitestek negyed annyira voltak csak hatékonyak a brit variánssal szemben, míg a dél-afrikaival szemben tizenegyszeresen csökkent a semlegesítő hatékonyságuk, összehasonlítva az eredeti vírussal. Magyarán hiába esett át valaki korábban új típusú koronavírus-fertőzésen, ha egy új variánssal kerül szembe, akkor komolyan fennáll az újrafertőződés kockázata.

Az antitestterápiák is gyengülhetnek

A Nature című folyóiratban március 8-án megjelent tanulmányban a kutatók 18 különböző monoklonális antitest semlegesítő aktivitását is felmérték a két vírusvariánssal szemben. Ezek közül a legtöbb kellően hatékonynak bizonyult a brit variáns ellen, habár kettőnek valamelyest csökkent a hatása. A dél-afrikai variáns esetében ugyanakkor négy antitest aktivitása is teljesen vagy határozottan leromlott. Ezek közé tartozott például a bamlanivimab , amelyet Magyarországon is alkalmaznak enyhe vagy középsúlyos tünetekkel küzdő fertőzötteknél. Szintén drasztikusan csökkent a dél-afrikai variánssal szemben a casirivimab hatékonysága, amely egy antitestkoktél két összetevőjének egyike. Párja, a imdevimab ugyanakkor megőrizte semlegesítő aktivitását, ennél fogva maga a koktél is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra