Kriptosporidiózis: mit érdemes tudni róla?

A kriptosporidiózis egy parazita által terjesztett betegség, mely az emésztőrendszert és a légutakat egyaránt megtámadhatja. A fertőzés a legyengült immunrendszerű embereknél különösen veszélyes, és akár halálos következményei is lehetnek.

A kriptosporidiózis egy Cryptosporidium nevű protozoon nevű élősködő által okozott betegség. Ez a kórokozó közeli rokonságban áll a maláriát, illetve a toxoplazmózist okozó mikrobákkal. A betegség elsősorban fertőzött emberek vagy állatok ürülékével szennyezett vízzel vagy élelmiszerekkel terjed. Különösen gyakori azoknál, akik sokszor kerülnek kapcsolatba természetes vizekkel, tavakkal, folyókkal, így a kriptosporidiózis nyáron sok embert érinthet.

A Cryptosporidium igen ellenálló, így a klórral (vagy egyéb anyagokkal) fertőtlenített vizekben is képes életben maradni, és betegségeket okozni. Már 2-10, néhány mikrométernyi nagyságú, úgynevezett oociszta (vastag falú spóraszerű képződmény) képes beteggé tenni. A bélrendszerbe kerülve a kórokozók a vékonybelet támadják meg, súlyos hasmenést okozva. A beteg az első héten üríti a legtöbb kórokozót (továbbterjesztve ezzel a kriptosporidiózist), de még hónapokkal a fertőződést követően is lehetnek a székletben fertőzni képes oociszták.

A kriptosporidiózis jelentkezhet teljesen tünetek nélkül (azonban ekkor is fertőzhet), akut, illetve krónikus fertőzésként is. Az előbbinél a betegség nagyjából két hét alatt lezajlik, az utóbbinál a tünetek azonban jóval két héten túl is megmaradnak. Az egyébként egészséges embereknél a betegség viszonylag enyhe lefolyású, súlyosan immunhiányos vagy legyengült egyéneknél azonban a kriptosporidiózis rendkívül komoly tünetekkel, és ritkán halálos szövődményekkel is járhat. A tünetek a fertőződést követően 5-10 nappal jelentkeznek, és gyakori, hogy a kriptosporidiózis eltűnik, majd újra jelentkezik. A visszafertőződés esélye is igen nagy.

A kriptosporidiózis súlyos hasmenéssel járó fertőzés

A kriptosporidiózis súlyos hasmenéssel járó fertőzés A kriptosporidiózis tünetei között találhatjuk a vizes hasmenést, a lázat , a görcsös hasi fájdalmakat és a has érzékenységét, a fáradékonyságot, esetenként a hányást és a hányingert . A kriptosporidiózis nemcsak az emésztőrendszerre, de a légutakra is hatással lehet, ilyenkor a nyálkahártyák, a hangszálak vagy a gége gyulladását okozhatja, és köhögéssel, rekedtséggel, orrfolyással járhat együtt. Ritkán a kórokozó egyéb szerveket is megtámadhat, például az ízületeket, a májat és az epevezetőt, valamint a hasnyálmirigyet is.

A kriptosporidiózis fokozott veszélyének vannak kitéve a kisgyermekek, illetve az őket gondozó felnőttek, szülők, bölcsődei dolgozók, az egzotikus országokba utazók, illetve azok, akik könnyen kapcsolatba kerülhetnek a fertőzött vizekkel , például az vízi sportot űzők, vagy azok a kirándulók, túrázók, akik nem tisztított, természetes forrásból származó vizet isznak. A kriptosporidiózis a világ minden részén előfordulhat, és a fejlett országokban élőket is érintheti a fertőzés.

Természetes gyógymódok hasmenés ellen Az esetek legnagyobb részében a betegség kezelésénél csak a tünetek enyhítésére van szükség, például a hasmenéssel elveszített sók és folyadék pótlására , illetve a hasmenést csökkentő gyógyszerek szedésére. Az egyébként egészséges embereknél ritkán lehet szükség parazitaellenes gyógyszere, de a legyengült immunrendszerűeknél, mivel sokkal súlyosabb fertőzésről van szó, többféle gyógyszer kombinációjára is szükség lehet.

A kriptosporidiózis megelőzésénél rendkívül fontos az ivóvíz megtisztítása. A betegséget okozó mikroba nagyon ellenálló, ezért többféle szűrő- és fertőtlenítő rendszer kombinációjára lehet szükség az ellene való küzdelemben. A Cryptosporidium ellen a leghatékonyabb módszerek egyike a víz felforralása. Akárcsak más, hányásos-hasmenéses betegség esetén, a megelőzésben nagy szerepe van a megfelelő higiéniának, például a rendszeres kézmosásnak. A már fertőzötteknek nem javasolt az uszodákban, medencékben való fürdőzés, mert a kórokozó megtapadhat a bőrön, és onnan a vízbe kerülhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra