A húgycsőgyulladás okozója a legtöbb esetben valamilyen baktérium vagy vírus, mely a húgycsőbe kerülve elszaporodik és gyulladást okoz. Ezek a kórokozók nagyon gyakran szexuális együttlét során kerülnek a húgycsőbe, a nők esetében pedig a nem megfelelő higiéniás szokások miatt alakul ki a fertőzés. A betegség igen fájdalmas, kellemetlen tünetekkel járhat, de egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a kialakulását.
Mit érdemes tenni a húgycsőgyulladás megelőzésének érdekében? Mivel szexuális úton terjedő betegségről van szó, monogám kapcsolatban élőket kevésbé veszélyeztet. Ne váltogassuk a szexuális partnereket, illetve használjunk gumióvszert. Erre abban az esetben is szüksége lehet, ha állandó partnerünk van, aki fertőzött – ha védekezés nélkül vagyunk együtt a partnerünkkel, akkor könnyen oda-vissza adogathatjuk egymásnak a fertőzést (erre gyakran azért is nagyobb az esély, mert a nőknél gyakran nem jár tünetekkel a fertőzés vagy más betegségekkel is könnyen összetéveszthető).
A nőknek mindenképpen előlről hátrafelé kell megtörölniük magukat , hogy megelőzzék, hogy a végbél környékén található baktériumok a hüvelyhez vagy a húgycsőhöz kerüljenek. A húgycsőgyulladást okozhatja a húgycsőbe kerülő irritáló anyag is, például a spermiciddel átitatott vagy nem vízbázisú síkosító is.
A húgycsőgyulladás megelőzésében rendkívül nagy szerepe van az elegendő folyadékfogyasztásnak. Ha elég vizet iszunk, akkor többet is megyünk vécére, a vizelet pedig segít „kiüríteni” a betegséget okozó mikrobákat, kórokozókat a húgycsőből.
Azoknak, akik húgycsőgyulladásra hajlamosak, vagyis már többször volt ilyen fertőzésük, érdemes az étkezésükre is odafigyelni, mert bizonyos ételek és italok irritálhatják a húgyhólyagot, illetve húgycsövet. Ezek közé tartozik például az alkohol, a koffeintartalmú italok és a szénsavas üdítők.