A Lyme-kórt a kullancsok terjesztik olyan módon, hogy teleszívják magukat fertőzött vérrel, majd a kórokozót az áldozat szervezetébe juttatják. Becslések szerint Nyugat-Európában a vérszívók akár fele is fertőzött lehet. Noha a kezdeti tünetek enyhék, ha a betegség kezeletlenül marad, megtámadja a bőrt, az ízületeket, a szívet és az idegrendszert, rendkívül megnehezítve ezáltal a hatékony kezelést.
Egy kutatócsoport az állatgyógyászati biológus Reinhard Straubinger vezetésével bebizonyította, hogy jelentősen csökkenti a gyulladást, ha mielőbb egy antibiotikumos géllel bevont tapaszt helyezünk a csípésre. A módszert először állatokon tesztelték, az embereken végzett vizsgálatok most zajlanak.
Egyelőre a fertőzötteknek továbbra is részt kell venniük a hetekig tartó antibiotikumos kúrán. Ilyenkor gyakran intravénásan juttatják a gyógyszert a szervezetbe, ami nagy megterhelést jelent.
"A mi találmányunk nem más, mint egy átlátszó, öntapadós anyag, amit a sebre kell helyezni. Nagyon kevés antibiotikumot tartalmaz, a hatása csak az adott pontra korlátozódik, a mellékhatásai pedig elhanyagolhatóak" - mondta el Straubinger.
Képgaléria: HáziPatika.com