Új lehetőségek a toxoplazmózis kezelésében

Az Indianai Egyetem munkatársai új fehérjét fedeztek fel, mely új perspektívákat nyithat toxoplasma gondii nevű parazita okozta fertőzés kezelésében.

Az amerikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Centrum munkatársai szerint a toxoplazmózis a leggyakoribb kiváltó oka az ételfertőzéses haláleseteknek.

Mit kell tudni a toxoplasma gondiiról?

A toxoplazmózis (toxoplasmosis) egy parazita-fertőzés, amit a Toxoplasma gondii nevű protiszta okoz. Az élősködő a meleg vérű állatokat fertőzi, többek között az embert. A parazita legfontosabb forrása a szennyezett, nem eléggé főzött élelmiszer. A kórokozó számára a macskák jelentnek gazdaszervezetet, és terjedés az állatok ürülékével történik. Mindazonáltal az emberre való átvitel kivédhető, például az alom gyakori cserélésével, tisztán tartásával.

Becslések szerint az Egyesült Államok lakosságának ötöde tünetmentes hordozó, valódi betegség csak kevesekben alakul ki, főként a meggyengült immunrendszer növeli a kockázatot. Azonban terhes anya fertőződése esetén igen nagy eséllyel alakul ki a magzatban fejlődési rendellenesség.

A toxoplazmózis (toxoplasmosis) egy parazita-fertőzés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kezelés új lehetőségei

A oldalain bemutatott tanulmány a GCN5b nevű molekulára fókuszált, melyről megállapították, hogy alapvető a parazita szaporodása szempontjából: az enzim gátlásával kezelni lehet a fertőzést. A mélyebb vizsgálat feltérképezte, hogy a GCN5b milyen gének be- és kikapcsolásában játszik szerepet. A molekula normálisan a DNS-hez kötődik, és a komplexet gátolva nem jön létre a kettőződés. A módszer előnyét az adja, hogy az emberi sejtekben nincs jelen a GCN5b, így a mellékhatások kockázata csökkenthető.

Ugyanakkor a malária kórokozója, a plasmodium szintén ugyanezt a mechanizmust alkalmazza, így célzott terápia lehetősége az ilyen fertőzések esetén is felmerül.

Eddig milyen kezelési lehetőségek voltak toxoplazmózis esetén? Kezelés toxoplazmózis esetén általában nem szükséges. Kivételt képeznek a kisgyermekek, akiknél a szemkárosodás megelőzése miatt szükséges, és az immunhiányos állapotban szenvedők, valamint a terhes asszonyok. A kezelésre főként spiramicint, szulfonamidokat, co-trimoxazolt, azitromicint alkalmazhatnak szájon át beadva. Ép immunrendszer esetén a beteg kezelés nélkül is szövődmények nélkül gyógyul. Idejében kimutatott anyai fertőzés esetén, megfelelő ideig tartó antibiotikus kezeléssel a magzatkárosodás nagy valószínűséggel elkerülhető. Szemideghártya-gyulladás akár felnőttkorban is megmutatkozhat. Olvassa el Betegségek A-Z rovatunk Toxoplazmózisról szóló bejegyzését!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.