Veszélyesebbek a fertőzések egy új készítmény miatt

Az Észak-Karolinai Egyetem munkatársai rámutattak, hogy az egyik, vérrögök kialakulását gátló gyógyszer növeli az influenza, a vírusos szívizomgyulladás, és az így kialakuló hirtelen szívhalál kockázatát gyermekekben és fiatal felnőttekben.

Mintegy 50 éve alkalmazzák az Egyesült Államokban a warfarin nevű alvadásgátló szert. Számos olyan állapot, leginkább a szívritmuszavar vezethet fokozott vérrögösödéshez, ami akár az életvszélyes tüdőembólia forrása is lehet, így mindenképp indokolt a köznyelvben vérhígítónak nevezett gyógyszer szedése. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatala (FDA) a közelmúltban egy újfajta szert fogadott el, melyet pitvarremegésben érdemes alkalmazni. A dabigatran-etexilát a trombin nevű molekula gátlásán keresztül fejti ki hatását, a következmény a váralvadást serkentő kaszkád zavara lesz.

Ám dr. Nigel Mackman és munkatársai most arra világítottak rá, hogy a keringési rendszert érintő kedvező hatások mellett sajnálatosan gátlódik az öröklött immunrendszer működése is, ami a vírusfertőzésekkel szembeni fogékonyság fokozódását jelenti. A folyóiratban napvilágot látott elemzés szerint ez olyan betegségek kockázatának növekedését jelenti, mint az influenza, vagy a vírusok okozta szívizomgyulladás. A korábbi készítmények, melyek a fibrinképződésre hatottak, egyúttal serkentették az immunrendszer falósejtjeinek működését, vagyis a baktériumok elleni küzdelmet. Ezzel szemben a trombin PAR-1 nevű fehérjén keresztüli gátlása merőben eltérő eredménnyel járt.

A munkacsoport egérkísérletekben vizsgálta a PAR-1 vírusokra adott válaszban betöltött szerepét. Olyan egyedekben, melyekben genetikailag hiányzott a PAR-1, a vírusok szívizomgyulladást okoztak. Vagyis a PAR-1 hiánya (vagy akár dabigatran-etexiláttal történő gátlása) fokozza a szívizomgyulladásban érintett vírusok fertőzőkészségét. A gátlószer kedvezőtlen hatását egészséges egerek dabigatran-etexiláttal történő kezelésével is sikerült igazolni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra