IBD: mikor lehet szükség műtétre?

A gyulladásos bélbetegségek (inflammatory bowel disease, IBD) kezelésének célja a beteg életminőségét jelentősen rontó tünetek enyhítése, a tünetmentes időszakok meghosszabbítása. Bár a gyógyszeres és immunterápiákkal általában jó eredményeket lehet elérni, gyakran mégis szükség van a problémák műtéti megoldására.

Az utóbbi évtizedekben egyre emelkedik a Crohn-betegséggel diagnosztizáltak száma. Az esetek mintegy harmadában a betegség már 20 éves kor előtt jelentkezik. Részletek itt.

Az IBD kifejezés két betegséget jelöl, így az egyaránt autoimmun eredetű fekélyes vastagbélgyulladást ( colitis ulcerosa ) és a Crohn-betegséget. Előbbi a vastagbélre, főként az utolsó szakaszára terjed ki, ahol a nyálkahártya gyulladása következtében felszínes elhalások és szövethiányok képződnek. Legjellemzőbb tünete a véres hasmenés és a hasi fájdalom. Rendszerint hasonló panaszokat idéz elő a Crohn-betegség is, amely bár a szájüregtől kezdve a tápcsatorna bármely szakaszán előfordulhat, többnyire mégis a vékonybél utolsó szakaszára és a vastagbélre korlátozódik. A két betegség közös jellemzője, hogy az általuk okozott panaszok időszakosan jelentkeznek, tünetmentes periódusok és fellángolások váltják egymást a betegek életében.

A csak Magyarországon mintegy 40 ezer embert érintő IBD mindkét formája élethosszig tartó kezelést igényel, aminek szükség esetén - a gyógyszeres és tüneti kezeléseken felül - sebészi beavatkozások is a részét képezhetik. Ebben a tekintetben fontos különbség, hogy míg a Crohn-betegség okozta gyulladás több részben, szegmentálisan fordulhat elő az érintett bélszakaszban, addig a colitis ulcerosa egyetlen összefüggő területen jelentkezik. Emiatt aztán a fekélyes vastagbélgyulladás esetén nincs is lehetőség kisebb bélszakaszok sebészi eltávolítására, csak a teljes vastagbélére.

A gyulladásos bélbetegségek fellángolásokban okoznak panaszokat
A gyulladásos bélbetegségek fellángolásokban okoznak panaszokat

A műtétet indokolhatja nagyon heves gyulladás, a legsúlyosabb szövődménynek számító toxikus megakolon, azaz a bélműködés leállása, perforáció, erős vérzés, szűkület és vastagbélrák kialakulása egyaránt. Szintén ez a következő lépcsőfok, amennyiben a gyógyszeres kezelés nem bizonyul hatékonynak, vagy éppen súlyos mellékhatásokat idéz elő a betegben. Ilyenkor tehát a vastagbél eltávolítása jelenti a megoldást, aminek következtében a páciens szerencsésebb esetben csak átmenetileg, rosszabb esetben hosszú távon is csak hasfali nyíláson, úgynevezett sztómán keresztül lesz képes székletürítésre. E két lehetőség között a különbséget az jelenti, hogy a vékonybelet sikeresen vissza lehet-e varrni a vastagbél utolsó, megmaradó szakaszára.

Míg a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedőknél a betegek 25-40 százaléka számára válik szükségessé a műtéti kezelés életük során, addig a Crohn-betegség kapcsán ez a szám akár a 70 százalékot is elérheti, bár e tekintetben a beavatkozások célja és súlyossága is szélesebb spektrumon mozog. A colitis ulcerosa a vastagbél teljes eltávolításával akár teljesen megszüntethető, a Crohn-betegségnél viszont a műtétek elsősorban a szövődmények gyógyítására irányulnak. Ilyenek lehetnek a tályogok, a külső és belső sipolyok, a perforáció és a bélszűkületek. Ez utóbbiakra jó példa az úgynevezett csípőbél, azaz a vékonybél utolsó néhány centiméteres szakaszának hegesedése, ebből kifolyólag szűkülete és - akár hirtelen - elzáródása.

Forrás: Promenade Orvosi Kommunikáció

ibd

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra