Az irritábilis bélszindróma (IBS) a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége, ahogy azt a HáziPatika.com számára Újszászy László professzor korábban már megírta. Az IBS-t hasi fájdalom, kellemetlenség-érzés, diszkomfort, a székürítés zavara (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása) és hasi feszülés jellemzi, és a hátterében részletes vizsgálatokkal sem lehet igazolni szervi vagy laboratóriumi rendellenességet.
Az IBS-ben, azaz irritábilis bélszindrómában szenvedők számára ajánl tisztítókúrát, azaz diétás étrendet az IFFGD nevű, bélrendszeri rendellenességek kutatásával is foglalkozó amerikai alapítvány .
Ha valakinek krónikus, visszatérő hasi fájdalmai vagy bélrendszeri problémái vannak, amelyek tönkreteszik hétköznapjait, akkor nemcsak diétáznia kell, hanem érdemes orvoshoz is fordulnia - ajánlja az IFFGD. Jóllehet jelenleg nincs a szervezet szerint megfelelő gyógymód erre, a tüneteket lehet enyhíteni.
Az amerikai alapítvány szakértői szerint ha valaki IBS-ben szenved, az étkezés komoly gondot okozhat neki. Éppen ezért jó tudni, hogy milyen ételek súlyosbítják a tüneteket. Bár ez egyénenként változik, és ezért persze nincs egyértelmű és egyszerű válasz, azért néhány tendencia felvázolható.
Így egy négylépcsős, 12 hetes tisztítókúrát ajánlanak az IBS enyhítésére az amerikai szakértők. Ehhez először is egy listát kell készíteni azokról az ételekről, amelyekről úgy gondoljuk, hogy nehezíti a napjainkat. Ha valaki nem tud dönteni, akkor érdemes a listát a rostos ételekkel, a csokoládéval, a kávéval és a dióval kezdenie. Ekkor érdemes az elsőt venni a listán, és 12 héten át kipróbálni, hogy nem eszünk belőle. Ha nem javul a helyzet ezek után sem, akkor együnk belőle ismét, és vegyük a következőt a listán.
Kezdetnek a rostok elhagyását javasolják a kutatók. Két csoportja van ezeknek: az oldhatóba a zöldségek és a gyümölcsök tartoznak, az oldhatatlanok a gabonafélék. Úgy tűnik, a legtöbbször az oldhatatlan rostok okozzák a problémát. Így ha nem eszünk barna kenyeret, reggeli gabonapelyheket és teljes kiőrlésű gabonaféléket, könnyen segíthetünk a helyzeten.
Ennek ellenére vannak, akik úgy tapasztalják, hogy a gabonafélék javítják a közérzetüket, ilyenkor nem kell megszüntetni a bevitelüket. De ha nem is enyhíti a tüneteket, akkor bátran törölhetjük az étrendünkből pár hétre őket, így meg lehet nézni, milyen hatással van ránk a hiányuk.
Ha a rostokat kipróbáltuk, és nem lettünk okosabbak, a következő tételt kell venni a listán. Fontos azonban, hogy 12 hétre csak egyet hagyjunk el mindig belőlük, mert különben nem jövünk rá, hogy mi okozza a problémánkat.
A kávét illetően megoszlanak a vélemények, de valószínűleg nem a koffein okozza benne a problémát. Koffein-tartalmú italok, energiaitalok, szénsavas üdítők gondot jelenthetnek , de ezek is inkább azért, mert gázokat tartalmaznak.
Kissé meglepő módon, nem feltétlenül veszélyesek az IBS szempontjából a fűszeres ételek sem. Ettől persze még előfordulhat, hogy valaki nem szereti őket vagy nem tudja tolerálni ezeket.
A kutatók ugyanakkor hozzáteszik, a diéta nem mindig jelent a megoldást. (Nem véletlenül ajánlják, hogy az IBS-ben szenvedők forduljanak orvoshoz.) Másfelől viszont a 12 hetes tisztítókúrák alkalmazásakor a hatástalan módszerekkel érdemes felhagyni, vagyis olyan ételeket töröljünk csak az étrendünkből, amelyek valóban zavarják az emésztésünket.
DU/JAN/15/06