Az inkontinenciához türelem kell
Az inkontinencia türelmet kíván az ápolótól, s bár nem gyógyítható, tudjuk úgy szervezni az érintett életét és életterét, hogy életminősége is fenntartható legyen , emellett pedig a további betegségeket is meg tudjuk előzni. Nem kell az egész lakást, házat felforgató átalakításokra gondolni, csupán a praktikusság szempontjait figyelembe véve beszerezni néhány kelléket, esetleg odébb tolni egy-két bútort.
Fontos az akadálymentesség
Az első és legfontosabb, hogy akadálymentes utat alakítsunk ki a mellékhelyiség felé, ha ápoltunk nem fekvőbeteg és nincs széklettartási problémája, hiszen akkor szüksége lehet erre a típusú "segítségre" az ágytól a WC-ig.
Merre legyen az ágy?
Hogy a saját dolgunkat is egyszerűsítsük - például az inkontinencia miatt alkalmazott pelenkák cseréje alkalmával - a legpraktikusabb megoldás az, ha a beteg ágyát akár három oldalról is jól meg tudjuk közelíteni. Az ágy fejrésze kerüljön a falhoz. A kényelmes betegágy ismérve, hogy stabil, inkább keményebb matracú, magasított.
Sok gumis lepedőre lesz szükség
Az inkontinenciával járó baleseteket megelőzendő, szerezzünk be jó néhány gumis lepedőt, ami segíthet elkerülni az átázással kapcsolatos kellemetlenségeket. Efölé olyan textil kerüljön, amit akár könnyedén hipózhatunk is, nem kényes, bírja a gyakori mosást, illetve jól rögzíthető az ágyhoz - például gumis széle van. Több ilyen textillepedőre van szükség, legalább 9-10 darabra a gyakori cserék miatt. A szivárgás, a nedves matrac "érzelmi" és anyagi következményekkel is jár, ha nem végzünk alapos és előrelátó munkát!
Alkalmazzunk külön szennyes
Az inkontinens beteg esetlegesen vizelettől szennyezett ruháit egy erre a célra elkülönített tartóba, tárolóba helyezzük el. Ha tehetjük, egyből áztassuk le fertőtlenítő oldatban! Az érintett ágyneműjét is mindig külön tároljuk, mossuk! Az állandóan nagy mennyiségű szennyes miatt nagyobb méretű kosárban és áztató lavórokban gondolkodjunk bevásárláskor.
Egy nagy kuka a szobában
A pelenka vagy betét gyakori cseréje miatt jó, ha van egy jól záródó, fedeles kuka, amit a beteg közelében tudunk tartani, és ami a cserék alkalmával kéznél van. Mindig béleljük ki szemeteszsákkal, a higiéné miatt, hetente pedig fertőtlenítőszerrel mossuk ki.
Plusz egy tanács: ne mi válasszunk!
Az érintettnek adjuk meg a lehetőséget, hogy az inkontinencia esetén kapható gyógyászati segédeszközök és pelenkák, betétek közül ő választhassa ki azt, amelyiket szeretné. Kérjünk ingyenes termékmintákat a teszteléshez, mielőtt bármiből bevásárolunk!