Ujjropogtatás: káros vagy hasznos?

Van, akit megnyugtat az ujjropogtatás, másokat viszont már a hang is idegesít. Sőt szerintük még az ízületeket is károsítja ez. Mi az igazság, és egyáltalán: mitől ropognak az ujjaink?

Donald Ungert nem hagyták békén a rokonai: édesanyja, nagynénjei, később a sógornője is azzal riogatta: ne ropogtassa az ujjait, mert ízületi gyulladást kap. Ám Ungert ez nemhogy elrettentette volna, hanem "komoly" - azóta IgNobellel, azaz a vicces kutatások "anti-Nobel-díjával" jutalmazott - kutatásokba kezdett. (A díjat 2009-ben kapta meg.)

Unger tekintélyes tudományos folyóiratokban is publikál az ujjropogtatásról. Így az egyik munkája például az Arthritis & Rheumatism című szaklapban jelent meg - írja a német internetes újság, a Spiegel Online .

Viszketés, bizsergető érzés az ujjaknál: a Tudjon meg többet, kattintson! Unger magán kezdett kísérletezni: ötven éven át ropogtatta naponta legalább kétszer a bal kezén az ujjakat, a jobbat viszont békén hagyta (feltéve, hogy nem feledkezett meg az önmaga szabta tilalomról). Fél évszázad alatt 18520 alkalommal ropogtatta meg az ujjait - és kopás nem lépett fel .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ujjropogtatás nem okoz ízületi gyulladást

Gyakrabban isznak alkoholt az ujjropogtatók

Unger megfigyeléseit más kutatások is igazolták időközben. Egy másik tanulmány szerint, amelyet 300 résztvevővel végeztek el, a kutatók arra jutottak, hogy a "ropogtatóknál" legfeljebb csak az mutatható ki, hogy a kezük inkább duzzadtabb, és markolásuk, kézszorításuk gyengébb a "nem-ropogtatókhoz" képest. A kopások tekintetében nem volt különbség, ugyanakkor más, teljesen függetlennek tűnő tulajdonságaik eltértek az "átlagtól". Inkább végeztek fizikai munkát, rágták a körmüket, dohányoztak vagy fogyasztottak alkoholt. Ennek a magyarázata azonban nem tisztázott.

Általában a ropogtatás nem jár negatív következményekkel - mondta a Spiegel Online kérdésére Fritz Uwe Niethard, a német ortopédiai és ortopéd sebészeti társaság (DGOOC) főtitkára. Akkor sem kell aggódnia senkinek, ha nyomás és húzás nélkül is "kattognak" az ízületei. Egyes embereknél az ízületek genetikailag lazábbak, mint másoknál - mondja Niethard. Ilyenkor ezek maguktól is ropognak.

A ropogtatás megnyugtat, ellazít

Hogy pontosan mi történik a ropogtatáskor, egyelőre nem teljesen tisztázott. Az bizonyosnak tűnik, hogy bármilyen "ropogáskor" - mindegy, hogy a térdben, a hátban vagy az ujjakban - az ízületi felületek elválnak egymástól. Ilyenkor akár háromszorosára is megnövekedhet a folyadék által kitöltött tér közöttük, és alacsonyabb nyomás alakul ki. Hogy ezután mi történik, inkább csak feltételezések vannak. Niethard szerint az ízület körüli "burok" bekattan a nyomás miatt - ez adja a hangot.

Egy másik, még a hetvenes évekből származó elmélet szerint az alacsony nyomás miatt szén-dioxid és oxigén gáz szívódik be az ízületi folyadékba. Itt a gázokból buborékok keletkeznek, aztán kipukkannak. Niethard szerint azonban valószínűtlen, hogy ez ilyen nagy hangot adna.

Aki a ropogtatásnál fájdalmat érez, annak érdemes orvoshoz fordulnia. Így például előfordulhat, hogy az izomzata nem elég stabil. A többiek nyugodtan ropogtathatnak . Az ízület túlnyújtása a környező izomzatot átmenetileg ellazítja - véli Niethard. ki az ízületeinek jót akar, az rendszeresen sportoljon - javasolja az ortopéd szakorvos -, hiszen "az ízületeket mozgásra teremtették". (Persze túlerőltetni sem kell az ízületeket.)

Összefoglalva a Spiegel Online megállapítja: a tudomány szerint az ujjropogtatás az ízületeket nem koptatja, viszont ellazítja a környező izomzatot. Ugyanakkor mind a mai napig pontosan senki sem tudja, hogy mi is történik ilyenkor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.