Tényleg kiköhöghetjük a tüdőnket?

Rengeteg betegség járhat köhögéssel, ráadásul egyes környezeti hatások is okozhatnak olyan irritációt, amely köhögésre ingerel minket. Egy-egy hosszabb, fullasztó és látszólag szűnni nem akaró köhögőroham után pedig úgy érezhetjük, ha így folytatjuk, kiköhögjük a tüdőnket. De vajon ez valóban elfordulhat?

Ha valaki nagyon elfárad valamilyen fizikai aktivitás közben, vagy sportolás után nagyon zihál, arra azt mondjuk, hogy szinte már kiköpi a tüdejét. Aki pedig sokáig tartó , intenzív köhögőrohamokkal küzd, gyakran úgy fogalmaz, hogy kiszakad a tüdeje a helyéről vagy kiköhögi a tüdejét. Az őszi-téli köhögőszezon kapujában így joggal merül fel a kérdés: ez vajon tényleg lehetséges?

köhögés, erős köhögés, betegség, asztma, tüdő
Tényleg kiköhöghetjük a tüdőnket? Fotó: iStock

A köhögés meglepő következményei

A tüdő túl nagy ahhoz, hogy átférjen a légcsövön és a szájüregbe kerüljön, ezért szó szerint kiköhögni nem tudjuk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szerv nem is tud elmozdulni a helyéről.

Mikor menjünk köhögés miatt orvoshoz? A válaszért kattintson ide!

Egy középkorú brit nő például már több napja mellkasi fájdalomtól szenvedett, így végül bement a kórházba. A páciens asztmás volt, és elmondása szerint a fájdalom megjelenése előtt hetekig nagyon erősen köhögött . Amikor az orvosok meghallgatták a tüdejét, pattogó hangra lettek figyelmesek a mellkas jobb oldalán. Végül egy röntgen és egy CT vizsgálat tárta fel a fájdalom és a zaj forrását. Kiderült, hogy a nő olyan erősen köhögött, hogy bár szó szerint nem köhögte ki a tüdejét, a szerv azonban feljebb csúszott a két alsó borda között.

Azonban nem ez a legrosszabb és legijesztőbb dolog, ami köhögés közben történhet. A túlzottan megerőltető köhögéstől ugyanis előfordulhat, hogy a szemgolyók kidüllednek, mintha ki akarnának esni.

Forrás: mentalfloss.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra