A hüvely fejlődési rendellenességei

A hüvely fejlődési rendellenességei gyakran együtt járnak a méh fejlődési zavaraival, míg a petevezeték rendellenességei igen ritkák.

A női nemi szervek rendellenességei - kezdve a hüvely részleges osztottságától a dupla méh kialakulásáig - ritkán fordulnak elő, azonban akár olyan súlyosak is lehetnek, melyeket csak komolyabb orvosi beavatkozással lehet helyrehozni. A pontos diagnózist csak hüvelyi vizsgálat és ultrahang után lehet felállítani.

Hogyan fejlődnek a női nemi szervek?

Mint ismeretes, a megtermékenyülést követő nyolcadik hétig mind a hímnemű, mind a nőnemű embrióban azonos módon fejlődnek a húgy- és ivarszervek. Ezt követően a tesztoszteron hatására a fiú magzatokban a Wolff-csövek, leánymagzatokban pedig - a tesztoszteron hiánya miatt - a Müller-csövek alakulnak ki, melyekből a belső nemi szervek fejlődnek.

Lánymagzat esetében a méhen belüli fejlődés során a két Müller-cső összeolvad. Külső vagy belső folyamatok hatására azonban a szerv fejlődésébe hiba állhat be, mely során a Müller-csövek egyesülése csak részlegesen, vagy egyáltalán nem történik meg. Emiatt a hüvely fejlődési elváltozásai gyakran együtt járnak a méhtest fejlődési zavaraival, míg ezekkel többször találkozni, addig a petevezeték fejlődési eltérései igen ritkák.

A legsúlyosabb eltérések

A hüvely rendellenes fejlődése következtében a szerv lehet csökevényes vagy kettőzött is, valamint részleges sövény is kialakulhat benne. Ezek az elváltozások akár a felnőttkorig nem derülnek ki, mert a kialakuló női nem szervek külsőleg teljesen normálisnak tűnnek.

Amennyiben olyan súlyos az elváltozás, hogy nem is alakul ki hüvely, arra leginkább csak pubertáskorban a menstruációs vér méhből történő kiürülési képtelensége okozta súlyos görcsök hívják fel a figyelmet. Plasztikai műtéttel mindazonáltal kialakítható olyan hüvely, amely még a nemi életet is lehetővé teszi.

A hüvely fejlődési rendellenességei gyakran együtt járnak a méh fejlődési zavaraival

Nem ennyire súlyos a zárt szűzhártya problémája, de ennek eredményeként a menstruációs vér szintén nem tud kiürülni, emiatt a méhűrben és a hüvelyben pang, amelyek könnyen kitágulhatnak. A szűzhártya bemetszésével orvosolható a probléma.

Attól függően, hogy a Müller-csövek összeolvadása mely ponton és milyen mértékben hiúsult meg, különböző súlyosságú elváltozások jöhetnek létre. Ha az egyesülés teljesen elmarad, kettős hüvely (vagina duplex) alakul ki, mely a szexuális aktus során gondot okozhat. Kettős méh fejlődése esetén gyakori, hogy mindkét méhben terhesség alakul ki, ami vetélést vagy koraszülést is eredményezhet.

Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser-szindróma az a súlyos elváltozás, amikor a méh és a hüvely felső kétharmada egyáltalán nem alakul ki, a petevezetékek és a petefészkek azonban épek. A betegség gyakran társul vesefejlődési rendellenességekkel is.

A fejlődési rendellenességek ultrahangvizsgálattal, tükrözéssel vagy laparoscopos műtéttel diagnosztizálhatók.

Azokat a méhen belüli ártalmakat, melyek veleszületett fejlődési rendellenességeket okoznak, teratogéneknek nevezzük. Nagyon veszélyesek lehetnek a magzatra a gyógyszerek, a vegyszerek, a fertőző betegségek, amelyek akár maradandó károsodást is okozhatnak. Olvasson részletesen a leggyakoribb fejlődési rendellenességekről!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra