A szív csak akkor működik megfelelően, ha folyamatosan kellő mértékű terhelésnek tesszük ki, és a lehetőségeinkhez képest csökkentjük a megbetegedéséhez vezető kockázati tényezők számát.
Táplálkozzunk helyesen!
Nincs tiltott élelmiszer, de tilos bármilyen túlzás. Ha nem is látszunk elhízottnak, szívünket mégis zsírréteg boríthatja a helytelen étrend vagy túl sok alkohol fogyasztása miatt. Ügyelnünk kell arra, hogy ne borítsuk fel a vér természetes koleszterinszintjét. Az összkoleszterin normál értéke a vérben 3,6 és 6,7 mmol/l közé esik. Ezen belül az LDL (ártó) koleszterin nem lehet több 4,1 mmol/liternél. A HDL (védő) koleszterin értéke pedig nem lehet kevesebb mint 0,9 mmol/l (a referencia érték: 0,9-1,68 mmol/l). Ne feledjük, hogy a magas koleszterinszint vezető szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek kialalkulásában. A koleszterin zsírszerű anyag, és csak állati eredetű élelmiszerekben fordul elő. Néhány különösen magas koleszterintartalmú étel: borjúvelő, tojássárgája, belsőségek, állati eredetű zsírok.
Ha szem előtt tartjuk a mértékletesség elvét és kellő mennyiségű élelmi rostot fogyasztunk (zöldségek, gyümölcsök, korpa), nem érhet kellemetlen meglepetés. (A vér koleszterinszintjét számottevően csökkenti a zabkorpa.)
Öltözködés
Hajlamosak vagyunk néha ész nélkül követni a divatot. Annak ellenére, hogy napjaink ruhadivatja sportos, előtérbe helyezi a kényelmet, továbbra is élnek olyan öltözködési szokások, melyek káros hatásúak a keringési rendszerre.
A szoros nadrágok és harisnyák akadályozzák a combok, az alsó végtagok vérkeringését, és elősegítik a tágult visszerek megjelenését a lábszáron. Ha gumírozott, rugalmas anyagból készült lábbelit vásárolunk, figyeljünk arra, hogy kellően rugalmas legyen, és ne akadályozza a vér szabad keringését a lábikrák tájékán. Egészségtelenek a merev, túl szoros derékszabású ruhák és a szorosra húzott övek is.
A visszerek
A csomókat képező, áttetsző, kék vénák főként azoknál a nőknél figyelhetők meg, akiknél az alsó végtagi vérkeringés gyakran elégtelen (jellemzően a terhesség alatt).
A visszeres betegségek gyakran örökletesek, a visszerek falának veleszületett gyengesége miatt a vér pang az erekben. A visszérproblémák a gyógyászati segédeszközöket forgalmazó boltokban kapható rugalmas, duplaszövésű gumiharisnyák viselésével orvosolhatók. Az ágyból való felkelés előtt húzzuk fel a harisnyát, amikor fekvő helyzetben a vénák még üresek.
Jó módszere a visszérbántalmak megelőzésének és megjelenésük késleltetésének, ha kissé megemelt lábakkal alszunk. Például, ha egy összehajtogatott plédet helyezünk a matrac alá a lábunk vonalában, megkönnyítjük a vér áramlását az alsó végtagoktól a szív felé. A súlyos visszérproblémák sebészeti úton kezelhetők.
Bizonyos testtartások ugyancsak károsak lehetnek: például a tartós állás vagy a keresztbe tett lábakkal való ülés huzamos ideig (míg végül a láb elzsibbad), szintén meggyorsíthatja a visszértágulatok kialakulását.
A keringés működési zavarai
A vérkeringés működési zavarai közül az agyi erek görcsének köszönhető például a migrén. Gyakran a túlzott alkoholfogyasztás vagy a krónikus keringési elégtelenség okozza a pofacsontok tájékán és az arc bizonyos részein észlelhető gyulladásos vérbőséget, a borvirágnak is nevezett rosaceát.
Az ödémák (vizenyő) kialakulásának oka a sejtnedv (plazma) beszivárgása a bőr sejtjei közé. Kialakulásuk három okra vezethető vissza: vérkeringési zavarok, a vérerek rossz állapota és a vér összetételének megváltozása. 14. szám