"A cukorbetegségben szenvedők 15 %-ánál fordul elő élete során lábfekély, és ehhez a rossz cipőméret gyakran hozzájárul" - írják a skóciai Dundee-i Egyetem munkatársai nemrégen az International Journal of Clinical Practice című lapban megjelent cikkükben.
A szerzők állítása szerint nem csak a túl szűk, hanem a túl bő vagy nem megfelelő alakú cipő is hozzájárulhat bizonyos lábterületek súrlódásához vagy fokozott nyomódásához. Ez cukorbetegségben azért kiemelt probléma, mert a végtagokon gyakran kialakuló keringészavar miatt nem csak könnyebben alakul ki fekély, de az ehhez ugyancsak gyakran társuló érzészavar miatt a betegek gyakran nem is érzik, ha lábbelijük valahol szorít - írja a MediPress.
Saját vizsgálatukban 100 cukorbetegségben szenvedő, 18 és 89 éves kor közötti férfi és nő lábát és cipőjét vizsgálták meg egy általános cukorbetegség ambulancián. Szabványos mérőműszerekkel megmérték a rendelésen megjelenők láb- és cipőhosszát és szélességét, vizsgálták, hogy milyen gyakran fordul elő fekély, bőrkeményedés, érzés- és keringészavar, valamint többek között azt is megkérdezték mindenkitől, hogy milyen gyakran vizsgálja át lábát esetleges sérülésre.
A résztvevőknek csak egyharmada hordott mindkét lábán megfelelő méretű cipőt a vizsgálat alkalmával, azonban ennél kevesebbnek, csak 24 %-uknak volt a cipője megfelelő mind hosszban, mind szélességben. Ennél még kisebb arányban (20 %) volt a résztvevők cipője álló helyzetben is megfelelő minden tekintetben. A leggyakoribb eltérés a túl keskeny cipő volt, és kiderült, hogy az alanyok 44 %-a ritkábban mind hetente vizsgálja át lábát.
A szerzők tapasztalataik alapján azt javasolják, hogy a cukorbetegségben szenvedők fordítsanak kiemelt figyelmet a kényelmes és méretben megfelelő lábbeli kiválasztására, rendszeresen vizsgálják át lábukat kisebb bőrsérülésekre, bőrkeményedésre és ne csak ülő, hanem álló helyzetben is feltétlenül próbáljanak ki egy cipőt mielőtt megveszik, ugyanis a láb mérete teljes terheléskor akár fél méretet is változhat.
STOP