Magyarországon a harmincas-negyvenes években vidéken is sok volt a magas vérnyomással küszködő, főleg idős ember. A magas vérnyomáson úgy segítettek, hogy eret vágva bizonyos mennyiségű vért kiengedtek a keringésből. Az érvágás a borbélyok, felcserek feladata volt, régen klistélyozásnak is nevezték.
A másik megoldás az volt, hogy piócás embert hívtak a beteghez, főleg kis városokban és falvakban, akik egy vagy több piócát helyeztek el ez illető betegen, azok vért szívva csökkentették a keringő vértérfogatot, így csökkentették a magas vérnyomást. A vértolulás szó is arra utal, hogy megnövekszik a vérnyomás.
A vérnyomás-értékek élettani jelentősége
A mért vérnyomásértékek az egészen alacsonyaktól, pl. 100/70 Hgmm-től egészen a magasakig (200/120 Hgmm) előfordulhatnak, a 120/80 Hgmm átlagosnak mondható. Az ön-vérnyomásmérés normálértékének felső határa 135/85 Hgmm, az orvosok már ennél az értéknél is bizonyos életmódbeli változtatásokat javasolnak. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha nyugalmi állapotban, nem szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között két mérés átlaga nagyobb mint 140/90 Hgmm. A magas vérnyomást, a hipertóniát, több tényező együttes hatása alakítja ki. Ha kialakulásának fő oka nem állapítható meg, esszenciális hipertóniáról, azaz magasvérnyomás-betegségről beszélünk, de az is lehet, hogy a magas vérnyomás hátterében pontosan megállapítható az azért felelős kórfolyamat. Az okok között szóba jöhetnek vesebetegségek, hormonális zavarok, érelmeszesedés, de okozhatják gyógyszerek is. A betegek kezelése tehát a kiváltó októl függően különböző lehet, amelyet szakorvosnak kell eldönteni.
Az örökletes tényezőkön túl, a helytelen táplálkozás sokféleképpen járulhat hozzá a magas vérnyomáshoz. A dohányfüstben lévő nikotin érszűkítő hatása miatt emeli a vérnyomást. Az alkohol kis mennyiségben, például napi 1-2 dl bor fogyasztásakor még nem emeli, de nagy mennyiségben - a megnövekedett folyadékbevitel miatt - fokozza a vérnyomást.
A feketekávé kis mennyiségben (napi 1-2 csészéig) általában nem befolyásolja, előfordulhat azonban, hogy valakinek a szervezete fokozottan reagál a kávéra, ezért nem árt ellenőrizni a vérnyomást kávéivás előtt és után. Egy-két csészénél nagyobb mennyiség azonban már mindenképpen egészségtelen. A pihenés hiánya, a stressz szintén növeli a vérnyomást.