Mi az a szemfehérje-gyulladás?
A szklera, vagyis a szem fehér része, az ínhártya az a kötőszövetes része a szemnek, mely segít megőrizni a szem formáját. A kötőhártyától egészen a szem hátsó részében húzódó látóidegig borítja a szemet. Ez a kötőszövet gyulladásba jöhet kórokozóktól, például baktériumoktól vagy vírusoktól, de nagyon sokszor (az esetek nagyjából felében) valamilyen autoimmun vagy szisztémás gyulladásos betegség áll az ínhártya gyulladásának hátterében.
A scleritis összefüggésbe hozható többek között például a szisztémás lupusszal, az ízületi gyulladásokkal, a sclerodermával, a Sjörgen-szindrómával vagy a gyulladásos bélbetegségekkel is. Amennyiben a tünetek mindkét szemnél jelentkeznek, szinte biztos, hogy az egész testet érintő gyulladás okozza a scleritist. A betegség bárkit érinthet, de a legtöbbször a 40 és 50 év közöttiek érintettek, és a nőknél többször fordul elő, mint a férfiaknál.
Az egész testet vizsgálják
A betegség diagnosztizálása mellett általában az egész testre kiterjedő vizsgálatokat is végeznek, hogy megállapíthassák, nem valamilyen egész testre kiterjedő gyulladás okozza a scelritist. A szemészeti vizsgálat mellett ezért vérvizsgálatot vagy képalkotó eljárással végzett vizsgálatot is elrendelhetnek.
A scleritis kezelése elsősorban attól függ, hogy milyen kiváltó ok állhat annak hátterében, de ezek mellett helyileg ható, gyulladáscsökkentő készítmények, szemcseppek alkalmazását javasolhatja a kezelőorvos. Ezt kiegészíthetik szájon át szedhető gyógyszerekkel is. A scelritis a kötőszövetek károsodásával, elvékonyodásával, a sejtek pusztulásával is együtt járhat, és időnként a gyulladás a szem egyéb részeire, például a kötőhártyára is átterjedhet. Ha a szem károsodása olyan mértékű, akár műtétre is szükség lehet ahhoz, hogy a látást megőrizhessék.
A scleritis súlyos szövődményei között találhatjuk ugyanis a szem egyéb részeinek gyulladását, vagy akár visszafordíthatatlan károsodását is. A kötőszövet elvékonyodhat, a sejtek elpusztulhatnak, és a szem akár perforálódhat is. A scleritis legsúlyosabb szövődménye a látás teljes vagy részleges elveszítése.
Bár a scleritis a helyi kezelésre jól reagálhat, ha a kiváltó alapbetegséget nem kezelik, az ínhártya gyulladása többször is visszatérhet. A scleritist jelenlgei tudásunk szerint nem lehet megelőzni, de ha valakinek ismert autoimmun vagy szisztémás gyulladásos betegsége van, akkor érdemes jobban odafigyelnie a szem egészségére, és azonnal orvoshoz fordulni, ha a tünetek valamelyikét érzékeli magán.