Glaukóma: kontaktlencsébe épített gyémánt gyógyíthatja

Egy újonnan kifejlesztett eszköz, egy speciális kontaktlencse segítségével könnyebben és egyszerűbben eljuttatható a gyógyszer a glaukómás páciensek szemébe.

Világszerte több tízmillió ember szenved szemcseppek használata, ám ez nehézkes és kellemetlen lehet, emellett több mellékhatással is járhat.

Az UCLA kutatói egy olyan új módszert dolgoztak ki, mellyel a glaukóma gyógyszere pontosabban eljutattható a rendeltetési helyére, kényelmesebb használni, ráadásul kevesebb mellékhatással is jár. A tudósok a gyógyszereket speciális nanogyémántok felületére adagolták, a gyémántokat pedig egy kontaktlencsébe ültették. A gyógyszer akkor kerül ki a kontaktlencséből, ha azt a páciens könnye megnedvesíti. A könnyben ugyanis egy olyan enzim (a lisozim ) található, mely interakcióba lép a gyógyszer hatóanyagával.

A nanogyémántok a gyémántfeldolgozás "melléktermékei", nagyjából 5 nanométer átmérőjű, kerekded "drágakövek". Képesek arra, hogy a gyógyszerek hatóanyagát megkössék, és elnyújtva adagolják azt vissza a szervezetbe.

"Az egyik előnye ennek a módszernek, hogy sokkal több hatóanyag juthat el a beteg sejtekhez, mint a hagyományos cseppentéssel. A szemcseppek használatával ugyanis a hatóanyag 95 százaléka kárba vész. Szintén a hatékonyságot csökkenti, hogy a szemcseppek túl nagy mennyiségű gyógyszert adagolnak egyszerre, így könnyebb azt kikönnyezni. Sok páciens pedig kellemetlennek találja a cseppentést, így gyakrabban hagyják abba a gyógyszer használatát" - írták a kutatók.

A szakemberek szerint a gyémántok ellenállóbbá is teszik a kontaktlencséket, és a kényelmességükön is javítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra