Mi az ideghártya-leválás?

Gyors orvosi segítség nélkül könnyen vaksághoz vezethet az ideghártya-leválás, így érdemes tisztában lenni a főbb tünetekkel, még ha a jelenség nem kifejezetten gyakori is.

Mit kell tudni az ideghártyáról?

A szemünk belső felszínének hátsó falát borító ideghártyát retinának nevezzük, amelynek feladata a fényérzékelés. Az idegszövet összesen tíz rétegből áll, ezek közül a külső az úgynevezett pigmenthám, amely alatt közvetlenül a fényt ingerületté alakító receptorok, a csapok és pálcikák rétege helyezkedik el. Retinaleválásról (ablatio retinae) akkor beszélünk, ha az alsó kilenc réteg leválik a külső pigmentsejtekről.

2,4 cm átmérőjű, 7,5 grammos gömb - ez a szemgolyó. Nézzünk bele, milyen is belülről a "szemünk világa"! Részletek itt.

Fizikai behatások és örökletes tényezők

A kiváltó okokat összesen három csoportba lehet besorolni. Az első típus a regmatogén retinaleválás , amikor lyuk vagy szakadás keletkezik a retina szövetében, amelyen át a retina alatt elhelyezkedő üvegtest felől folyadék szivárog az érzékelő szövetek és a pigmenthám közé. Hasonló a probléma alapja vizenyős retinaleválás esetén, ám ekkor a folyadék felhalmozódását valamilyen gyulladás vagy érrendszeri betegség, ritkábban daganat okozza. Húzódásos típusról beszélünk, ha a retina felszínén keletkezett hegszövet zsugorodni kezd, lehúzva közben az ideghártyát a helyéről.

Fényérzékelésünket a szem hátsó falánál elhelyezkedő retina teszi lehetővé, ideghártya-leválás retinaleválás retinaleválás tünetei retina fényérzékenység szem látás
Fényérzékelésünket a szem hátsó falánál elhelyezkedő retina teszi lehetővé

A leválás kockázata növekszik az életkorral, továbbá magasabb az erősen rövidlátó személyek esetén is. Egy fejre mért tompa ütés, vagy áthatoló sebzés is kiválthatja a nem kívánt folyamatot, ahogy gyakran egyes szemészeti műtéteket követően is előfordul ideghártya-leválás. A családi halmozódás szintén jellemző, tehát örökletes tényezők is közrejátszhatnak a probléma kialakulásában.

Látást menthet a gyors felismerés

Fontos megemlíteni, hogy a retinaleválás sürgős műtéti kezelést igényel, ellenkező esetben ugyanis vaksághoz vezethet. Maradéktalan gyógyulásra akkor van a legnagyobb esély, ha a szakadás mögött az ideghártya leválása még nem kezdődött el, azaz kiemelten lényeges, hogy a beteg már az első árulkodó tünetek esetén forduljon szemészhez !

Miről ismerhető fel retinaleválás?

A retinaleválás önmagában nem okoz fájdalmat - csak akkor jelentkezik, amikor a problémát kiváltó szemsérülés vagy betegség idézi elő a fájdalomérzetet. Így tehát a betegek többnyire különböző látászavarokra figyelhetnek fel. Apró, légyszerű foltátúszások , sötét foltok, pókhálóra hasonlító, homályos foltok jelezhetik a bajt, továbbá akadnak, akik villámlásszerű fények cikázásáról számolnak be.

A leválás előrehaladtával a furcsa panaszok egyre gyakrabban jelentkeznek. Jellemző a perifériás látás függönyszerű szűkülése, illetve csökkenhet a látótér. Súlyos esetben a centrális látótér elvesztése is bekövetkezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég. Több helyen várható eső, főként a délkeleti, déli részeken zápor, zivatar is kialakulhat. Az északnyugati szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra