Vakság: amikor elsötétül a világ

A vakság nem önálló kórkép, hanem egy állapot, amely betegségek miatt is kialakulhat.

Idehaza évente 6000 vak személyt regisztrálnak

Az egyik legfőbb vaksági ok az időskori makuladegeneráció , az esetek közel egynegyedét ez adja, de kialakulhat a diabétesz szövődményeként is. A nem megfelelően és időben kezelt zöld hályog is okozhat vakságot. A vakság kialakulásáról bővebben a Betegségek A-Z rovatunk erre a betegségre vonatkozó szócikke alatt olvashat.

Mi az a diabéteszes retinopátia?

A diagnózist szemvizsgálaton állítják fel, a szemorvos közli a beteggel a vakság okát és mértékét. A látásromlás a perifériás, tehát a látómező széli területein jelentkezik először, majd fokozatosan terjed tovább az éleslátás területére.

A vakság egyik oka lehet az időskori makuladegeneráció is, vakság látásromlás zöldhályog makuladegeneráció diabétesz időskor
A vakság egyik oka lehet az időskori makuladegeneráció is

Célszerű rendszeresen szemészeti szűrővizsgálatra menni

A kezelés során elsősorban az okot kell megszüntetni, hiszen a vakságot leggyakrabban betegség okozza. A kialakult vakság az esetek döntő többségében jelenleg még nem gyógyítható eredményesen, de az időben észrevett látásromlás visszafordítható. A vakság kezeléséről bővebben a Betegségek A-Z rovatunk erre a betegségre vonatkozó szócikke alatt olvashat.

Az akár vaksághoz is vezető betegségek időben való észlelése és a szövődmények elkerülése végett célszerű rendszeresen szemészeti szűrővizsgálatokra, vércukorszint-mérésre járni. A gyermekkorban felmerülő szembetegségeket is célszerű azonnal kezelni, ezzel is megakadályozva a későbbi vakság kialakulását.

További fontos és hasznos információkat tudhat meg a Betegségek A-Z vakságra vonatkozó szócikk alatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra