Keresztallergia
A parlagfű az ország lakosságának közel 10-15%-át sújtó, erősen allergén növény. A Budai Allergiaközpont szakemberei speciális étrendi ajánlást dolgoztak ki, melynek betartásával jelentősen csökkenthetőek a szénanáthás, asztmás, esetleg ekcémás tünetek. Kerülendők a magas hisztamin és/vagy szerotonin-tartalmú nyersanyagok, és azok is, amelyek keresztreakciót okozhatnak a parlagfű pollenjével.
A keresztallergiát kiváltó anyagok kémiai szerkezete nagyon hasonló az "eredeti" allergiát kiváltó anyagéhoz, a szervezet nem tud különbséget tenni és hasonló allergiás reakciókat produkál, főként az allergia előrehaladottabb állapotában. Például a parlagfű a görögdinnyével keresztallergiát ad, így a dinnyeevés hasonló tüneteket vált ki, mint a parlagfű, pl. tüsszögés-rohamokat idéz elő. Előfordul, hogy az illető dinnyére nem allergiás, ám meglévő "parlagfű nátháját" jelentősen felerősítheti. Keresztallergia miatt nem javasolt fogyasztani a parlagfű allergiásnak görögdinnyét, sárgadinnyét, paradicsomot, uborkát, cukkinit, tököt, banánt, napraforgó-magot, kamillát. A nyers gyümölcs mellett kerülendők a gyümölcskészítmények, például gyümölcsfagylaltok, befőttek, sőt a felsoroltakból készített kozmetikumok is.
Pármai sonka dinnyével tilos?
Hasonlóképpen fontos figyelmet fordítani arra, hogy allergiás időszakban az érintettek a szervezetükben felgyülemlő hisztamint legalább kívülről, étkezésükön keresztül ne szaporítsák tovább. Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi olyan étel van, mely magas hisztamin és/vagy szerotonin tartalma miatt önmagában is képes allergiás tüneteket (hasmenés, hányás, ekcéma, szénanátha, asztma) kiváltani, illetve jelentősen fokozni más allergén okozta panaszokat. Sok esetben a kezelésre nem reagáló vagy amellett is fennálló allergiás tünetek hátterében egyszerű táplálkozási okok állnak, melyet akár egy egyszerű diétával is meg lehet oldani.
Sokat segíthet az allergiás tünetek csökkentésében, ha már az allergiás időszakot megelőzően kerülik a hisztamin és szerotonin tartalmú ételek fogyasztását.
Példaképen néhány kerülendő nyersanyag:
Halak: füstölt hering, halikra, szardella, szardínia, tonhal.
Érett sajtok: camembert, ementáli, rokfort, stilton, penészes és füstölt sajt.
Alkoholok: bor, pezsgő, sör.
Húsfélék: belsőségek (májkrém is), érlelt kolbász, füstölt hús, sertéshús, sonka, szalámi.
Zöldségek: bab, borsó, ketchup, lencse, mák, paradicsom, savanyú káposzta, spenót, szója.
Gyümölcsök: ananász, banán, dió, eper, mogyoró, mogyorókrém, narancs, olajos magvak.
Egyéb élelmiszer: csiga, csokoládé, fahéj, kagyló, kakaó, kávé (ez engedélyezett - legfeljebb napi 1 adag - tejjel, étkezés után), kaviár, paprika (fűszerpaprika is), sörélesztő, tojás (főzve, sütve, panírban stb.)
Javasolt ételek
A húsok közül a belsőségek kivételével ajánlhatók a színhúsok: szárnyas (pulyka, baromfi, kacsa, liba), sertés, marha, vadhús (szarvas, vaddisznó, őz), illetve ezekből készült húskészítmények, felvágottak. Mindez sülve, főzve, rántva, grillezve, töltve készíthető el. A feldolgozási, tartósítási módok közül egyetlen kerülendő kivétel a füstölés. Így aztán az Olaszországban oly kedvelt füstölt sonkaszelet sárgadinnyével több okból is kizárt.
A tejtermékek közül javasolt a tej, tejeskávé, cappuccino (de ne legyen fahéjjal megszórva), natúr joghurt, kefir, aludttej, ízesített joghurtok a megengedett gyümölcsökből. Nem penészes, illetve nem füstölt sajtok, krémsajtok (pl.: Trappista, Eidami, Mozzarella, Anikó, Pannónia, juhsajt, kecskesajt), túró, tejföl is bátran fogyasztható.
A gabonafélékből fogyasztható a zab, rozs, búza, kukorica, rizs, árpa s ebből készült édes és sós péksütemények, kenyér, zsemle. A magvas kenyerek, zsemlék napraforgót tartalmazhatnak, tehát kerülendők. A sütemények sem tiltottak, kivéve, ha valamely "tiltott" gyümölcsöt, fahéjat, vagy csokoládét tartalmaznak.
Ivásra az ásványvíz a legjobb, de allergia-megelőzés szempontjából a szénsavas üdítők is biztonsággal fogyaszthatók. Gyümölcsök, illetve a belőlük készült ételek, frissítők, gyümölcslevek közül ajánlható a sárgabarack, őszibarack, szilva, cseresznye, meggy, szőlő, ribizli, áfonya, szeder, málna, alma, körte, egres.
Zöldségek, illetve a belőlük sütve, főzve, grillezve készült ételek közül a burgonya, káposzta, vöröshagyma, fokhagyma, kelbimbó, karfiol, brokkoli, répa, retek, karlábé, kelkáposzta, saláta, cékla, gomba, szója javasolt. Az erjesztéssel készült savanyúságok, mint például a savanyú káposzta kerülendő.
Forrás: Budai Allergiaközpont