Allergia ellen, már az első tünetektől

A pollenallergia kellemetlen tüneteit hatékonyan lehet csökkenteni az antihisztamin tartalmú gyógyszerekkel, ám ahhoz, hogy a legjobb hatást érhessük el, ne az utolsó pillanatban kezdjük el szedni ezeket!

A pollenallergia viszonylag jól behatárolható időszakokban jelentkezik: a kellemetlen tünetek az allergiás reakciót kiváltó növények virágzásához kötődnek. Éppen ezért érdemes az allergiás hetekre, hónapokra előre felkészülni! A kíméletes, de hatékony antihisztaminok megfelelő időben elkezdett szedésével ugyanis nemcsak csökkenteni lehet a tüneteket, de szinte teljesen ki is lehet ezeket iktatni.

Igaz, hogy az antihisztaminok nem alkalmasak minden allergia kezelésére, de azokat a tüneteket, melyek a pollenallergiától szenvedők legnagyobb részét érintik, nagyon hatékonyan csökkentik. Elsősorban az orrviszketéssel, orrfolyással, tüsszögéssel járó allergiás betegségekre javasoltak (ezek általában légúti allergiák), de a csalánkiütéssel járó krónikus allergiának is hatékony ellenszere lehet.

Hogyan hatnak az antihisztaminok?

A hisztamin az allergiás reakciók elsődleges okozójának tartott vegyület: felszabadulása az erek kitágulását, a légutak falában lévő izmok összehúzódását, fokozott vérellátást, duzzanatot vált ki. Az antihisztaminok ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődnek a szervezetben, mint a hisztaminok, következésképpen megakadályozzák a hisztamin kötődését a sejtfelszíni receptoraikhoz, hiszen az antihisztamin már elfoglalta a receptorban lévő "helyet".

A legtöbb forgalomban lévő antihisztamin már e vegyületek második generációjába tartozik. Ez azt jelenti, hogy gyorsabban hatnak, kevesebb a mellékhatásuk, és nem okoznak olyan sokszor aluszékonyságot, mint a korábban alkalmazott első generációs antihisztaminok. Így a tünetek megjelenésekor már elkezdhetjük szedni a gyógyszert, hiszen így hiába jut az allergén a szervezetbe, kevésbe okoz tüneteket.

A legjobb hatást akkor érjük el, ha az első tünetek megjelenésekor, a pollenidény elején elkezdjük szedni a gyógyszert. Erről legkönnyebben a pollenjelentésekből, híradásokból tájékozódhatunk, de a "rutinos" allergiások általában tudják, hogy mely hónapokban a legsúlyosabbak a tüneteik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +2 °C

Erősen felhős vagy borult, helyenként párás időre számíthatunk, legfeljebb néhol lehet szitálás, gyenge eső. Késő délután, estefelé nyugat, északnyugat felől elkezd határozottabban szakadozni a felhőzet. Az északira, északnyugatira forduló szél az Észak-Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 2 és 7 fok között valószínű. Késő este -1, +4 fok között alakul a hőmérséklet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra