Az arcüreggyulladás és a középfülgyulladás kezelése

A heveny középfülgyulladás 12 éves kor alatt a leggyakoribb betegségek közé tartozik, kezelése emiatt állandó vita tárgya. A helyes gyógyszeres kezelés illetve a fül felszúrása mellett érvelők, alig-alig említik a segítő kezelési lehetőséget: a nyákoldást

A heveny középfülgyulladás 12 éves kor alatt a leggyakoribb betegségek közé tartozik. Gyakoriságának dacára vagy talán éppen azért, a kezelése mind a mai napig heves viták tárgya. Vitatkoznak a helyes gyógyszeres kezelésről, vitatkoznak a fül felszúrásának szükségességéről. Viszonylag kevesebb figyelmet szentelnek azonban annak a - véleményünk szerint pedig nagy jelentőségű - kiegészítő, segítő kezelési lehetőségnek, amit a nyákoldás jelent.

A légutak, az orrbemenettől a tüdő-léghólyagocskákig egységes rendszert alkotnak, így a középfül is - számos vonatkozása miatt - kapcsolatba hozható a légutakkal. A légutakat csillószőrös hengerhám borítja, azon pedig egy vékony nyákréteg van, amely a nyálkahártya működésében nélkülözhetetlen. A képződött nyákot, vékony nyákfilm formájában a csillószőrök célirányos csapkodó tevékenysége továbbítja az orrüreg mellső harmadában előrefelé, a mögött, illetve a középfülből az orrgarat irányába. A nyálkahártyának ez a tisztító funkciója jelentős szerepet játszik a behatoló kórokozók, por, idegen anyagok elleni küzdelemben is.

Az orrmelléküregek és a középfül esetén kivezetőnyílásának gyulladása vagy egyéb ok miatti elzáródása savógyülem kialakulásához vezet, ennek pedig gennyes arcüreggyulladás vagy középfülgyulladás lehet a következménye. A légtartalmú üregek szellőzését segíti minden olyan tényező, ami a kivezető nyílások szűkületét csökkenti, akár a nyálkahártya lelohasztása, akár a sűrű váladék feloldása, és így a szájadék szabaddá tétele útján.

A már kialakult savós, de főleg gennyes váladék kiürülését részben nyákoldással, részben a kivezetőnyílások szabaddá tételével segíthetjük. Ezeknek a fizikai-kémiai folyamatoknak alapvető jelentőségük van, sokszor már a fertőzés kezdeti - többnyire vírusos - időszakában is, ezért érthető, hogy ezen kezeléseknek meg kell előzniük az egyéb gyógyszeres (elsősorban antibiotikumos) kezelést is. Alkalmazhatunk fizikai módszereket - ilyen például a vízpára belélegeztetése. Alkalmazhatjuk a klasszikus köptetőket - ezek a hányásközpont enyhe ingerlésével fokozzák a nyálka kiválasztását. Enyhén lúgos gyógyvizek is jótékony hatásúak lehetnek. Kétségtelenül a leghatékonyabb azonban a képződő sűrű váladékot kémiai úton oldó gyógyszerek adása. Hatásukra a hígabb váladék könnyebben ki tud ürülni, a középfül és az orrmelléküregek szájadéka felszabadul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +12 °C

Általában sok napsütésre számíthatunk a fátyol-, és gomolyfelhők mellett, de délután főként a Duna vonalától keletre eső tájakon erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés. Arrafelé elszórtan várható zápor, zivatar, de a Dunántúlon is kialakulhat néhány csapadékgóc. A déli, délnyugati szelet több helyen élénk, zivatarok környezetében erős, esetleg viharos lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntőrészt 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 20 fok közé hűl le a levegő. Kedden érkezik a következő front, addig nem kell fronthatásra számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra