A szakértők szerint a légszennyezés a dohányzáshoz hasonlóan komoly rizikófaktort jelent a betegség szempontjából. Magyarországon a tüdőrák az egyik első számú gyilkos, ami évente körülbelül 8 ezer életet követel. Az orvosok szerint az esetek 86 százalékáért közvetlenül a dohányzás tehető felelőssé. A kiváltó okok között szerepelnek még a földből származó különböző természetes radioaktív gázok, valamint a munkahelyi toxikus anyagok, mint például az azbeszt.
A című szaklapban ismertetett tanulmány elkészítése során a tudósok 17 európai kutatás eredményeit vizsgálták meg és így összesen 313 000 résztvevőtől származó adatmennyiséggel dolgoztak. A légszennyezettségről szóló adatokat minden esetben a páciensek lakhelye alapján gyűjtötték össze, a daganatos megbetegedésekre vonatkozó diagnózisokat pedig az országos és helyi adatbázisokon keresztül ellenőrizték.
A 13 éves követési periódus alatt 2095 résztvevőnél alakult ki tüdőrák . A betegség kialakulási esélye egyenes arányban nőtt a benzingőzből származó apró részecskék jelenlétével, amelyek képesek megtapadni a tüdőben. A tudósok két különböző nagyságú részecskét vizsgáltak meg jobban, a finom (PM2,5) és nagyobb (PM10) részecskéket. A tüdőrák kialakulási esélye a PM10 részecskék minden 10 mikrogramm/négyzetméternyi növekedésével, 22 százalékkal nőtt, míg a PM2,5 5 mikrogramm/négyzetméternyi koncentráció-növekedéssel 18 százalékkal növelte a betegségre való hajlamot. Bár az értékek általában alatta maradtak az EU által megállapított 40 mikrogramm/négyzetméteres határértéknek a PM10. és a 25 mikrogramm/négyzetméteres értéknek a PM2,5 esetében, a tudósok szerint nincs olyan, hogy biztonságosnak mondható szennyezés-mennyiség.
"Minél több van belőle, annál rosszabb, de a biztonsági határérték sem számítható biztonságosnak" - nyilatkozta Dr. Ole Raaschou-Nielsen, a Dán Rákkutató Szövetség Központjának vezető kutatója.
A légszennyezés főként az adenokarcinóma kialakulási esélyeit növelte, ami a tüdőrák egyetlen, nemdohányzókat is jelentős mértékben érintő válfaja. "Azt hiszem, a légyszennyezést, koncentrációtól függetlenül mostantól nyugodtan odaírhatjuk a dohányzás mellé a tüdőrák szempontjából fontos rizikófaktorok listájára - vélekedett Dr. Takashi Yorifuji, az Okoyama Egyetem munkatársa. "Egyértelmű, hogy a légszennyezés a közegészségügy szempontjából rendkívül káros tényező."