Miért nem hat a vérnyomáscsökkentő?

Van, hogy a leggondosabb kezeléssel sem sikerül beállítani valakinél a megfelelő vérnyomást. Ennek több oka lehet.

A magas vérnyomás számos ember életét megkeseríti, ráadásul életveszélyes szövődményekkel is járhat. Éppen ezért fontos a személyre szabott kezelés, ami magában foglalja a gyógyszeres terápiát, a rendszeres testmozgást, valamint a diétát. Ennek ellenére előfordulhat, hogy nem történik lényeges javulás. Ennek okait dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája segít feltárni.

Fontos a megfelelő kezelés

A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt magas vérnyomás esetében jelentősen megnő a szív-és érrendszeri szövődmények megjelenése, így könnyen stroke-hoz , illetve szívinfarktushoz vezethet az állapot. Fontos, hogy a beteg személyre szabott kezelésben részesüljön, hiszen a terápiában nem mindegy az illető kora, neme, vérnyomásának pontos értékei, ingadozása, valamint az, hogy van-e egyéb betegsége. Az orvos tehát csakis a kórelőzmény pontos ismerete alapján javasolhatja a kezelést.

A csendes gyilkos A magas vérnyomást azért hívják csendes gyilkosnak, mert sokáig alig, vagy egyáltalán nem érzékelhető, illetve jeleit másnak is betudhatjuk. Melyek lehetnek a súlyos következmények? Kattintson, megtudja . A kezelés magában foglalja a nem gyógyszeres és a gyógyszeres terápiát. Előbbi fő elemei a rendszeres, laza testmozgás, túlsúly esetén a testsúly csökkentése (zöldség, gyümölcs, hal, sovány hús, sovány tejtermékeken alapuló étrend), a dohányzás mellőzése, a sófogyasztás csökkentése. Ezek az életmódbeli tanácsok a gyógyszeres terápia mellett is hangsúlyozottan fontosak, és betartásuk önmagában is csökkenti - mondja dr. Kapocsi Judit.

A magas vérnyomás kezelésében a megfelelő életmód is fontos szerepet játszik

A magas vérnyomás kezelésében a megfelelő életmód is fontos szerepet játszik

Mi van, ha nem jön el a várt eredmény?

Időnként azonban előfordul, hogy nem következik be a várt javulás, ilyenkor kell másra gyanakodni. A magas vérnyomás mögött az esetek 5-10 százalékában valamilyen betegség húzódik meg, ilyenkor másodlagos hipertóniáról beszélünk. Amíg nincs kezelve az alapprobléma, addig a hipertónia nem javul.

A háttérben lévő állapotok felderítéséhez részletes kivizsgálás szükséges. A leggyakoribb betegségek, melyek magasvérnyomást okozhatnak: a vese (veseér szűkület, elsődleges vesebetegségek) és a belső elválasztású mirigyek (pajzsmirigy, mellékvese velő, mellékvesekéreg, agyalapi mirigy) betegségei, de ide sorolható az alvási apnoe is. A javuláshoz természetesen a beteg együttműködése is fontos, hogy a gyógyszert megfelelően szedje, az életmódbeli tanácsokat pedig tartsa be.

A kezelés pontosítása

Az is előfordul, hogy a szakemberek semmilyen betegséget nem találnak a magas vérnyomás mögött, de a kezelés mégsem sikeres. Ebben az esetben érdemes 24 órás vérnyomásmérőt használni, a folyamatos monitorozásnak köszönhetően pontosabban lehet meghatározni a vérnyomás alakulását , így a kezelés jobb beállítását is. Ennek ismeretében akár a korábbitól eltérő gyógyszer vagy gyógyszer-kombináció alkalmazható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra