Tényleg tilos csókolózni, ha megfáztunk?

Reflexből eltoljuk magunktól a párunk arcát, ha valamelyikünk megfázott, pedig az orvosok szerint a csókolózás nem feltétlenül olyan fertőző, mint eddig hittük.

Ugyan a megfázás nem olyan durva betegség, mint az influenza, mégis erősen rontja a közérzetünket. Ha fáj a torkunk, tüsszögünk és folyik az orrunk, többségünk legszívesebben bekuckózik egy meleg takaróval és teával, és persze ilyenkor duplán jól esik a szerelmünk ölelése és csókja is... de utóbbiról gyakran inkábblemondunk, nehogy átadjuk neki a vírust.

A csókolózás sokkal kevésbé fertőző megfázás esetén, mint eddig hittük. Fotó: iStock
A csókolózás sokkal kevésbé fertőző megfázás esetén, mint eddig gondoltuk. Fotó: iStock

Inkább a kezünk fertőz

Az igazság viszont az, hogy a csóknál sokkal nagyobb a fertőzésveszélye egy sima simogatásnak, érintésnek. "A megfázást okozó vírusok a betegek orr- és toroknyálkahártyájában tanyáznak, ahonnan tüsszentés vagy köhögés által szabadulnak ki. És mivel ilyenkor általában a kezünkkel takarjuk el a szánkat, könnyen rátapadhatnak a vírusok" – magyarázta a The Healthy által megkérdezett dr. Andy Barnett, akinek szakterülete az oxiológia.

A szakértő ezt tanácsolja

Ezek alapján azt tanácsolja, hogy a tenyerünk helyett inkább mindig egy zsebkendőt vegyünk elő, ha köhögnünk vagy tüsszentenünk kell. Ezenkívül fontos, hogy betegség esetén mossunk minél gyakrabban kezet, méghozzá legalább 20 másodpercen keresztül és szappannal. Ha pedig éppen olyan helyen vagyunk, ahol nincs lehetőségünk az alapos kézmosásra, használjunk alkoholos fertőtlenítő gélt.

A másik arcának simogatását így is érdemes kerülni, de egy szimpla puszit nyugodtan adhatunk neki, akár a szájára is - kivéve, ha a szokásosnál durvább megfázással küzdünk, mert ilyenkor a torokból a nyálba is átjuthatnak a vírusok. A szenvedélyes csókolózást viszont a biztonság kedvéért tartogassuk akkora, mikor már teljesen meggyógyultunk.

Ha ezekhez nyúltál, mosd meg a kezedet!
Ha szeretnéd elkerülni a megbetegedést, akkor egyebek mellett arra is figyelned kell, hogy rendszeresen és alaposan megmosd a kezeidet. Ez különösen akkor fontos, ha olyan dolgokat érintettél meg, amelyeken nagy valószínűséggel hemzsegnek a kórokozók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra