Jön az évekig védő influenzaoltás

A tudósok már embereken tesztelik a védőoltást, amely évekre védettséget nyújthat az influenza ellen.

Sokakban felvetődhet a kérdés, hogy manapság, amikor már a legtöbb betegség ellen létezik évekre védettséget biztosító védőoltás , miért nincs ilyen az influenza ellen is? A tudósok szerint azért, mert a vírus évről évre változik, ezért immunrendszerünk nem tudja "megtanulni" az éveken át tartó védekezést.

Egy hatékony influenza elleni oltás kifejlesztése érdekében tehát a kutatóknak meg kellett találniuk a vírus azon részeit, amelyek nem változnak - ez nagyjából tíz éve meg is történt -, és egy olyan védőoltás megalkotását tűzték ki célul, amely ezen állandó részek ellen fejtene ki immunreakciót.

Tíz éve nem volt ilyen durva az influenza - részletek !

Végül nem is egy, hanem több potenciális vakcina született, amelyek most különböző klinikai tesztelési fázisoknál tartanak. Az egyik ilyen lehetséges univerzális oltóanyag a vírusban lévő hemagglutinin nevű fehérjét célozná meg, egy másik viszont nem is egy, hanem összesen kilenc állandó összetevőt is képes lehet felismerni.

nem is egy, hanem több potenciális vakcina is született
Nem is egy, hanem több potenciális vakcina is született

Ez utóbbi BiondVax M-001-es néven jelenleg a harmadik klinikai vizsgálati szakaszban tart - vagyis 4000 önkéntesnek (mindnyájan 50 évesek vagy idősebbek) adták be Európában a vakcinát vagy a placebót.

Most nekik és a tudósoknak is várniuk kell, ugyanis nemcsak az számít, hogy milyen nagy lesz az eltérés az oltóanyagot vagy a placebót kapott tábor tagjainak megbetegedési arányában, hanem az is, hogy kitart-e a vakcina által biztosított védelem legalább egy évig. A szakemberek 2020 második felére ígértek eredményeket. Ha az oltóanyag eleget tesz az elvárásoknak, akkor hamarosan bevezetésre kerülhet.

Pontos dátumot még nem tudunk, de a szakértők szerint ha minden az elképzeléseik szerint alakul, akkor ez a vakcina 3 vagy akár 10 évre is védelmet nyújthat az influenzavírus, illetve akár negyvenezer influenzatörzs ellen.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra